İlginizi Çekebilir

Yöneylem anketi: AKP ve CHP başa baş gidiyor, İYİ Parti ise MHP’yi ikiye katladı

Yöneylem anketi: AKP ve CHP başa baş gidiyor, İYİ Parti ise MHP’yi ikiye katladı


Yöneylem Araştırma Şirketi 2-4 Haziran tarihleri arasında 27 ilde 2 bin 700 kişi ilegerçekleştirdiği Türkiye Siyaset Paneli araştırmasını yayınladı. Haziran ayında yayınlanan ikinci seçim anketi olan Yöneylem’in verilerine göre Millet İttifakı, Cumhur İttifakı’nın önünde.

Yöneylem anketinin sonuçlarına ittifaklar bazında bakıldığında, Millet İttifakı’nın belirgin bir üstünlüğü bulunuyor.

CHP ve İYİ Parti ortaklığındaki Millet İttifakı, kararsızların oyları dağıtıldığında toplam %42,7’lik oy oranına ulaştı. AKP ve MHP ortaklığındaki Cumhur İttifakı ise %36,7’de kaldı. İki ittifak arasındaki oy farkı ise yüzde 6 puan oldu.

Kararsızların oyları dağıtılmadan önce Millet İttifakı’nın üstünlüğü yine devam etti. Kararsızların oyları dağıtılmadan Millet İttifakı’nın oy oranı %34,9 iken Cumhur İttifakı’nın oy oranı ise %30,1’de kaldı.

kripto haberleri

AKP VE CHP BAŞA BAŞ MÜCADELE EDİYOR: İYİ PARTİ, MHP’Yİ İKİYE KATLADI

Yöneylem’in yaptığı seçim anketine partiler bazında bakıldığında AKP ve CHP arasında başa baş bir mücadele mevcut.

Kararsızların oyları dağıtıldığında AKP’nin oy oranı %29,8 olurken, bu alanda CHP’nin seçmen oranı %29,5 oldu. İki parti arasındaki oy farkı sadece %0,3 puan oldu.

Millet İttifakı ortaklarından İYİ Parti, kararsızların oyları dağıtıldığında %13,2’lik oy oranına ulaştı. İYİ Parti, Cumhur İttifakı olan MHP’yi neredeyse ikiye katladı. MHP’nin oy oranı %6,9’da kaldı.

Seçimlerin kilit partisi olarak gösterilen HDP, kararsızların oyları dağıtıldığında %10,3’lük seçmen oranına ulaştı. Altılı masada yer alan DEVA %2,3, Saadet Partisi %1 ve Gelecek Partisi %0,2’lik oy oranlarında kaldı.

Partilerin oylarına kararsızların oyları dağıtılmadan önce bakıldığında AKP ve CHP arasındaki oy farkı aynı kaldı. AKP’nin oy oranı %24,4 iken, CHP ise %24,1’de kaldı. Milllet İttifakı ortağı İYİ Parti %10,8, Cumhur İttifakı ortağı MHP ise %5,7’lik oy oranlarına ulaştı. Kararsızların oranı ise %18 olarak açıklandı.

Kronos, Diken

!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘226201484792800’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap