Washington’da Blok Zinciri Teknolojisi Eyalet Bazında Araştırılacakİlk önerilmesinde veto yiyen ve üstünden üç sene geçmesine rağmen, Washington Valisi Jay Inslee tarafından, eyaletin çeşitli finans ve endüstriyel sektörlerde blok zinciri teknolojisini benimsemesini genişletmeyi amaçlayan bir yasa tasarısı bugün imzalandı.

Yasa, Vali Inslee’nin “blok zinciri teknolojisi için çeşitli potansiyel uygulamaları inceleyecek” Washington Blockchain Çalışma Grubu’nun kurulması direktifini veriyor. Çalışma Grubu, yedi hükümet yetkilisinden ve eyalet çapındaki çeşitli ticaret birliklerinin sekiz liderinden oluşacak. Grup, blok zinciri teknolojisinin pratik uygulamalarını inceleyecek ve bulguları hakkında 1 Aralık 2023’e kadar Vali Inslee’ye bir rapor sunacak.

Tasarıyı ilk öneren Cumhuriyetçi Senatör Sharon Brown, Washington eyaletinin “tüm Washington sakinlerinin, işverenlerin ve işçilerin yararına” blok zincir teknolojisini kullanmaya hazır olduğunu gösterdiğini bir duyuruda belirtti:

“Bu yeni yasa, yeni iş fırsatlarını karşılayan, yeni uygulamalar aramaya istekli ve potansiyel tedarik zinciri yönetimi ve STEM eğitimi fırsatlarını belirlemeye istekli bir ortam yaratmada hayati bir ilk adımdır.”

Bu yasa tasarısı, eyalet yasama organı aracılığıyla çalkantılı bir geçmişe sahip. İlk olarak 2019’da Senato’da önerildi; ancak vali tarafından Nisan 2020’de veto edildi. Daha sonra eyalet milletvekilleri tasarıya ince ayar çekmek için yaklaşık iki yıl daha zaman harcadı.

Washington, New York, Texas ve Wyoming de dahil olmak üzere blok zinciri teknolojisini veya kripto para birimini benimseyen bir dizi ABD eyaleti arasında en sonuncusu.

Wyoming, blockchain şirketleri için ileri görüşlü bir düzenleyici cennet olarak ün kazandı. Kripto borsası Kraken’in bankasının merkezi Wyoming’de ve eyalet, merkezi olmayan özerk otoriteleri (DAO) tüzel kişilikler olarak kabul etmiştir.

CNBC‘ye göre New York eyaleti, ülkenin toplam Bitcoin hash oranının %19,9’una katkıda bulunarak ABD‘deki en büyük kripto madenciliği alanlarından biridir.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: WeChat, NFT Pazaryerleriye İlişkili Kullanıcı Hesaplarını Engelledi

Teksas, ucuz elektriği ve arazi bolluğu nedeniyle ülkenin hash oranının %14’ünden fazlası ile kripto madenciliği için de önemli bir merkezdir. Devlet, normal elektrik şebekesi stresli olduğunda yenilenebilir enerji kaynaklarına geçmelerini sağlayan esnek güç kaynaklarına sahip veri merkezleriyle denemeler yapıyor.

Bize destek olun

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap