Visa, Mastercard ve PayPal Rusya’ya Yaptırım Uygulayacak

Stevedanews


Visa, Mastercard ve PayPal, Putin’in Ukrayna’ya yönelik “özel askeri operasyonunu” takiben Rusya’dan ayrılan çok sayıda şirkete katıldı. Hal böyle olunca, Rusların kripto para birimlerine yönelip yönelmeyeceği sorusu da gündemden düşmüyor.

Visa, Mastercard ve PayPal Rusya’dan Çekiliyor

İki eski Sovyet devleti arasında savaşın başlamasından bu yana Batı dünyası geçmişten farklı bir yaklaşım benimsedi ve doğrudan çatışmaya dahil olmak yerine yaptırımlar uygulamaya başladı. Ek olarak, sayısız şirket ve kuruluş, Rusya’yı saldırgan olarak adlandırarak ülkeden çekilmeye karar verdi.

Devlet ve kurumların yaptırımlarının çoğu finans alanına geliyor ve yaptırımlara son katılan şirketler ABD merkezli üç dev Visa, Mastercard ve PayPal oldu.

Reuters, PayPal’ın Rusya’dan çekilişini 5 Mart’ta bildirdi ve şirketin Rusya’da Cumartesi günü erken saatlerde hizmetlerini kapattığını belirtti. Şirketin CEO’su Dan Schulman, PayPal’ın “Rusya’nın Ukrayna’daki şiddetli askeri saldırısını kınamada uluslararası toplumla birlikte olduğunu” açıkladı.

Şirket, belirli bir süre para çekme işlemlerini destekleyecek ve böylece Rusya merkezli müşterilerin hesap bakiyelerini çekmelerine olanak tanıyacak.

Visa, önümüzdeki günlerde tüm işlemleri durdurma sürecine başladığını söyleyerek furyayı takip etti.

Visa’dan yapılan açıklamada; “Tamamlandığında, Rusya’da verilen Visa kartlarıyla başlatılan tüm işlemler artık ülke dışında çalışmayacak ve Rusya dışındaki finans kurumları tarafından verilen Visa kartları artık Rusya Federasyonu içinde çalışmayacak.” dendi.

Mastercard ayrıca, mevcut durumu kapsamlı bir şekilde gözden geçirdikten sonra “Rusya’daki ağ hizmetlerimizi askıya almaya karar verdik” dedi.

Şirket, bu kararın küresel gözlemcilerin son düzenleyici gerekliliklerinden ve şirketin “birden fazla finansal kurumu Mastercard ödeme ağından engelleme” eylemlerinden kaynaklandığını açıkladı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Meltem Demirörs: Jeopolitik Olaylar Kriptonun Güvenilirliğini Artıracak

Ruslar Kriptoya Yönelecek mi?

Ulusal bankaların çoğu SWIFT‘in dışında tutulurken ve adı geçen şirketler normal iş faaliyetlerini durdururken, Ruslara çok az seçenek kalacak.

Ukrayna şu anlık kripto para birimi endüstrisini kullanıyor gibi görünüyor. Savaş patlak verdikten sonra, Rusya’dan (ve Ukrayna’dan) dijital varlık ticaret hacimlerinin yeni zirvelere fırladığını iddia eden raporlar ortaya çıktı.

Ayrıca Binance, Kraken ve Coinbase dahil olmak üzere birçok kripto para borsası, en azından şimdilik, Rus tabanlı kullanıcılara hizmet vermeyi durdurmayı reddetti. Aynı zamanda, birçok düzenleyici, oligarkların yaptırımları atlatmak için dijital varlıkları kullanabileceği konusunda uyardı.

Ancak, Ripple CEO’su ve Coinbase CEO’sunun belirttiği gibi, bu pek olası görünmüyor. Bunun yerine, sıradan Rus vatandaşlarının ulusal para birimleri değer kaybederken kriptoya yönelmeleri daha mantıklı.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap