İlginizi Çekebilir

Vikipedi, 8 yıl sonra kripto para kabulünü sonlandırıyor

Vikipedi, 8 yıl sonra kripto para kabulünü sonlandırıyor


Çevrim içi ansiklopedi Vikipedi’nin kar amacı gütmeyen yönetim organı Wikimedia, kripto para ile bağış almayı bırakmaya karar verdi. Karar, Bitcoin’in çevreye olan etkisi gerekçe gösterilerek verildi.

Ocak ayında teklif edilmişti

GorillaWarfare kullanıcı adını kullanan Vikipedi editörü Molly White, bundan aylar önce, Ocak’ta Wikimedia vakfının kripto parayla bağış kabul etmeyi sonlandırması teklifinde bulundu. White, kripto paraların son derece riskli yatırımlar olduğunu ve Vikipedi’nin bunları kabul ederek bu şekilde kullanımlarını onayladığını savunmuştu. Ayrıca çevreye zararlı olduklarını da öne sürmüştü.

400 oyun yüzde 71.17’si destek verdi

White’ın teklifi üzerine oylama yapıldı ve yaklaşık 400 oy kullanıldı. Bunların yüzde 71.17’si kripto para bağışlarının sonlandırılmasını kabul etti. Sonuç olarak, uzun yıllardır BitPay ile Bitcoin, Bitcoin Cash ve Ether kabul eden Vikimedia, artık bu yolla bağış almayacak.

Vikipedi, kripto para kabulüne, 2014 yılında Bitcoin ile başlamıştı. Geçen yıl Vikipedi’ye 130 bin dolarlık kripto para bağışı yapılmıştı. Bu, Vikipedi’nin toplam gelirinin yüzde 0.08’ine tekabül ediyor.

Son olarak Wikimedia Vakfı, durumun izleneceğini ve gelecekte tekrar kripto para ile bağış alınabileceğini belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap