İlginizi Çekebilir

Vietnam, Kriptolara Yasal Çerçeve Oluşturma Yolunda

Stevedanews


Vietnam Başbakan Yardımcısı Le Minh Khai, ülkenin Maliye Bakanlığı’nı dijital varlıkları yöneten yasal bir çerçevenin uygulanması için öncü araştırmalar yapmakla görevlendirdi.

Yerel haber kuruluşu Vietnamnet tarafından dün yayınlanan bir rapora göre, bakanlık yeni ortaya çıkan varlık sınıfının yönetimi için değişiklik veya yasalaşma gerektiren yasal belgeleri belirlemeli.

Araştırma, Adalet, Bilgi ve İletişim Bakanlıkları‘nın yanı sıra Vietnam Devlet Bankası ile birlikte yürütülüyor.

Ülkenin merkez bankasının 2017’de bir ödeme aracı olarak kullanılması için bitcoin ve diğer kriptoları yasaklamasının ardından, bu gelişme ülkenin dijital varlıkları resmi olarak yasamaya yönelik yürüyüşünde başka bir adım.

Ağustos 2017’de, ülkeinin o zamanki Başbakanı Nguyen Xuan Phuc, dijital varlıkları yönetmek için yasal bir çerçeve oluşturulmasını isteyen 1255 sayılı Kararı yayınlamıştı.

Vietnam’ın araştırması, kriptonun gerçek varlıklarla ilişkisini daha fazla inceleyerek bu kararnameyi genişletiyor ve yasal çerçevenin uygulanması için gereken zaman dilimini değerlendirecek.

Ülkede geçmişte düzenleyici teklifleri ilerletmek için bazı çabalar gösterilmiş olsa da henüz bir karara varılmadı.

Hükümet kripto ticaretini yasaklamadı ve vatandaşların bunları varlık olarak tutmasına izin verdi. Ülkenin kriptoya sahip olmak, ticaret yapmak ve kullanmak için yasal bir çerçeve olmamasına rağmen, Vietnam’ın dijital varlıkları benimsemesi “toplam nüfusa göre” dünyanın en yüksek rakamları arasında.

Politika tartışmasını inceleme ve yönlendirme kararı, kriptonun Vietnam’ın değişen dijital ekonomisi üzerindeki etkisini değerlendiren çok sayıda araştırma yetkisini kapsıyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: İşte Türkiye’nin Kripto Varlıklar Raporu!

Rapora göre, ülke riskleri kontrol etmeye yöneliyor; ancak e-ticaret ve bilgi teknolojisi dahil diğer sektörleri etkilemeyecek şekilde mevzuat geliştirmek için ihtiyaç duyulan gereksinimleri de değerlendirecek.



Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap