UST olayında büyük iddia: “952 milyon dolar kazandı”

UST olayında büyük iddia: “952 milyon dolar kazandı”


Mart ayında, algoritmik sabit coin UST’nin ABD dolarına 1’e 1 bağlantısını korumak amacıyla Bitcoin almaya başlayan LUNA Vakfı, birkaç günde adeta dağıldı. LUNA 7 doların altına, Terra blok zincirinin algoritmik sabit coin’i UST ise 0.50 dolara kadar düşmüş durumda…

Tüm bu yaşananlar Bitcoin’de de ciddi bir satış baskısı yaratırken, Twitter‘da “Onchain Wizard” adlı bir anonim hesap yaşananları detaylı bir şekilde yorumladı.

UST’ye yapılan saldırı sonucunda, bu kişi ya da kişilerin yaklaşık 952 milyon dolar kazandığını ifade eden hesap sahibi, bunların bir tahmin ve öngörü olduğunu belirtti ve yapılanları ünlü spekülatör George Soros’un taktiklerine benzetti:

“Soros tarzı taktik”

En büyük 3. sabit coin’e saldırı düzenleyerek nasıl 800 milyon dolardan fazla para kazanılır? Soros tarzı yapılarak:

Janet Yellen da dahil şu anda herkes UST’ye yapılan saldırıyı konuşuyor. Ancak kimse, saldırganın ne kadar para kazandığından bahsetmiyor, hem de çok akıllı bir şekilde…

“İlk ayak Bitcoin’in alınmasıyla başladı”

Hikaye, Luna Vakfı’nın (LFG) UST’yi desteklemek amacıyla Bitcoin almasıyla Mart ayında başladı. LFG, 22 Mart’ta alım yapmaya başladı ve 26 Mart itibariyle de 1 milyar dolardan fazla BTC’si vardı. Aslında saldırının, onu akıllıca yapılmasını sağlayan ilk ayağı buydu.

“Likidite azaldı ve saldırı başladı”

İkinci ayak ise, UST için 1 Nisan’da yapılan 4pool Frax açıklamasıyla başladı. Bu sayede saldırının ikinci ayağındaki strateji, sermayenin etkin bir şekilde kullanılmasıyla hayata geçirilecekti. (likidite azaldı ve saldırı başladı)

Saldırganın ne zaman pozisyonu başlatmak için 100 bin BTC borç aldığını bilmiyoruz. Bunun dışında, Kwon’un aldığı belirtiliyor (hala spekülason). LFG, 27 Mart ile 11 Nisan arasında 15 bin BTC satın aldı. Şimdi bugünler arasındaki ortalama fiyata bakalım (42 bin dolar)

“4.2 milyar dolarlık bir açığa satma pozisyonu…”

Dolayısıyla burada 4.2 milyar dolarlık bir açığa satma pozisyonu yaratmış oldunuz. Aynı zaman diliminde, saldırgan ayrıca UST olarak 1 milyar dolarlık OTC pozisyonu da yarattı. Bitcoin’deki açığa satıştan para kazanma ve bankayı boşaltmak için işte şimdi plân hazırdı. 4pool beklentisi yaratarak, LFG ilk önce 3pool likiditesinden 150 milyon dolar çıkardı.

Likiditenin 8’de 5’i çekildi ve daha sonra saldırgan Curve likiditesinden de 350 milyon dolarlık UST’yi boşalttı. (daha sonra LFG de 100 milyon dolarlık likidite çekimi yaptı)

Ancak bu yaşananlar sadece UST’nin ABD dolarına olan 1’e 1 bağlantısını kopardı (0.972’ye düştü) LFG, bağlantıyı korumak için Bitcoin satmaya başladı. Bu da BTC’de düşüş baskısı yarattı. Bu sırada UST’deki çıkış ise daha yeni başlıyordu.

“Çekimler endişeden paniğe döndü”

Curve’deki likiditenin çekilmesiyle saldırgan OTC’deki kalan 1 milyar dolarlık UST’yi de kullanmaya (yaklaşık 650 milyon dolar civarında) ve bu miktarı Binance’e göndermeye başladı. Anchor’daki çekimler, endişeden paniğe döndü. Bunun sonucunda insanların kaçış ve çıkış yapmasıyla beraber bu durum gerçek bir dolar bağlantısının kopma durumuna dönüştü.

Dolayısıyla LFG, dolar bağlantısını korumak için BTC satarken, saldırgan da Binance üzerinde UST satıyordu. Sonunda da zincir tıkandı ve merkezi borsalar da UST çekimlerini durdurdu. Bu da kaçış paniğini daha da artırdı. BTC’deki düşüş sertleşirken, UST’nin dolar bağlantısı 60 sente kadar düştü.

Kripto para topluluğu, dolar bağlantısının korunabilmesi için ne kadar daha Bitcoin satılacağı konusunda endişelenmeye başladı. Her yerde tasfiyeler yaşanmaya başladı ve ödeme mekanizması bozuldu (Saldırgan muhtemelen LUNA’da da açığa pozisyon açtı)

“952 milyon dolar kazanmış olabilir”

Peki saldırganımız ne kadar para kazandı? Bu konuda açık bir bilgi yok ancak tüm pozisyonu 32 bin dolar civarında kapatabiliyorsa, açığa pozisyondan 952 milyon dolar kazanmış demektir.

350 milyon dolarlık Curve düşüşünden çok fazla kazandıklarını düşünmüyorum. %3’lük bir pay diye düşünsek 11 milyon dolar olabilir. Binance’teki tüm düşüşlerin 80 sentte yapıldığını kabul edersek, buradaki ‘işin’ maliyeti de 125 milyon dolar olur. Borç alma hamlesinden de toplam kâr 815 milyon dolar olur.

“Bitcoin satılacağı biliniyordu”

Bu işlemin yapılması için Bitcoin mükemmel bir oyun alanıydı. Çünkü çekilecek ciddi bir likidite vardı. LFG’nin Bitcoin alması ve dolar bağlantısının korunması için Bitcoin satılacağının bilinmesi (LUNA’nın da dağılmasının önlenmesi), tüm olayı tetikledi.

Son olarak, 3pool’daki likiditenin, 4pool’dan önce düşmüş olması, saldırganın likiditeyi yalnızca 350 milyon dolarla boşaltmasına izin verdi ve bu durum, hem BTC’de hem de UST’de daha büyük paniğe neden oldu.

Birçok soruya cevap vermek gerekirse, buradaki bilgilerin spekülasyon ve varsayım içerdiğini biliyorum ama her türlü burada çok büyük para kazanıldı ve ben neler olduğunu yazmak istedim.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap