Ünlü eski casus Snowden, kripto para Zcash’teki rolünü açık etti

Ünlü eski casus Snowden, kripto para Zcash'teki rolünü açık etti


ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı’nın (NSA) gizli belgelerini kamuoyuna sızdırmasıyla ünlenen eski casus Edward Snowden’ın gizlilik odaklı kripto para Zcash’in (ZEC) piyasaya sürülmesine yardım eden isimlerden biri olduğu ortaya çıktı.

Hakkında bulunan yakalama kararı sebebiyle 2013’ten beri Rusya’da yaşayan Snowden, 2016 yılında Peter Todd, Peter Van Valkenburgh dahil olmak üzere Zcash blok zincirini hayata geçiren altı kişiden biriydi. Bugüne kadar altıncı kişinin “John Dobbertin” takma adını kullanan biri olduğu biliniyordu fakat kimliği açığa çıkmamıştı. Zcash Media’nın bugün yayınladığı video ile bu ismin Snowden olduğu anlaşıldı. Snowden’ın kamu yararına hareket ederek Zcash’e katılımından herhangi bir maddi kazanç sağlamadığı da öne sürüldü.

Söz konusu videoda Snowden, “Zcash’i birkaç güvenilir kriptografi uzmanı üzerinde çalışırken fark ettim ve çok ilginç bir proje olacağını düşündüm.” diyor.

Dünyayı sarsan gizli belgeler için Bitcoin kullanmıştı

Açık bir Bitcoin destekçisi olan Snowden, NSA’nın belgelerini binlerce gazeteciye sızdırırken Bitcoin kullandığını açıklamıştı. Snowden, belgeleri ulaştırmak için kullandığı suncuların ücretlerini, kimliğini gizli tutmak amacıyla Bitcoin ile ödediğini ifade etmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap