UniCredit Bank, Kripto Madencisine 131 Milyon Avro Tazminat Ödeyecek

Stevedanews


Bir kripto para madenciliği çiftliğine ait cari hesabın kapatılmasıyla ilgili iki yıllık bir soruşturmanın ilk turunda, UniCredit Bank, olaydan etkilenen şirkete 131 milyon € (yaklaşık 143.84 milyon $) para cezası ödemek zorunda kaldı.

La Repubblica‘nın dün yayınladığı bildirime göre, popüler İtalyan bankasının Bosna-Hersek‘in Banja Luka kentindeki şubesi, ülkenin İtalyan kripto madenciliği şirketi Bitminer Factory‘nin yan kuruluşu tarafından açılan bir davada yerel mahkemeye çağrılmıştı.

Davada banka, kendisini İtalya‘nın “ilk ve en büyük maden çiftliği” olarak tanımlayan şirkete ait hesapları haksız yere kapatmakla suçlandı. Mahkeme, şirketin zarara uğradığı yönündeki iddiasını kabul etti ve 131 milyon € tazminata hükmetti.

Şirket, hesaplarının kapatılmasının “Bosna Hersek’te yenilenebilir enerjili kripto para madenciliği sektöründeki bir başlangıç ​​projesiyle ilgili ilk kripto para arzını (ICO) engellediğini” iddia etti.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Güney Koreli SK Square, Blok Zinciri Teknolojisine 1.6 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

UniCredit Bank’ın kripto para birimleri ile belirsiz ilişkisi

Bitminer Factory, ülkedeki düşük elektrik maliyetleri nedeniyle Bosna Hersek’te hizmete girerken, etkilenen hesaplar UniCredit Bank’ın Banja Luka şubesinde açıldı.

Madencilik şirketinin madenciliği yapılan kripto para birimini geri çekmek için yaptığı birden fazla talebin ilk örneğini kabul ettikten sonra banka, “dijital para tedarikçileri ve değişim platformlarıyla iş yapamamak” nedeniyle bunları reddetmeye başladı.

Ancak mahkeme, bankanın kripto para birimleriyle uğraşan müşterilerle iş ilişkisi kurmayı yasaklayan herhangi bir yazılı kuralı olduğunu hiçbir şekilde kanıtlamadığına karar verdi.

Yerel basında çıkan haberlere göre banka, mahkemenin kararını “kesin, bağlayıcı ve uygulanabilir olmadığını” iddia ederek temyiz başvurusunda bulundu.

UniCredit Bank, “muhtemel sorumluluğunun, temyiz mahkemesi tarafından kesin ve bağlayıcı bir ceza verilmesinden önce değil, yalnızca mevcut tüm usuli çözümlerin kesin sonucu ile belirleneceğini” eklemişti.

Çiftliğin Bosna-Hersek’te faaliyet gösterme girişimi, Bitcoin (BTC) gibi madencilikte İş Kanıtı (PoW) kripto para birimlerinde tüketilen büyük miktarlardaki elektrikten ve ülkenin düşük elektrik ücretlerinden etkilendi.

Dünyanın dört bir yanındaki madenciler, yüz milyonlarca dolar değerinde elektrik çalmaktan güneş enerjisiyle çalışan madencilik kuleleri inşa etmeye kadar değişen uygulamalara başvurarak bu maliyetleri azaltmak için mücadele ediyor.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap