Twitter’ın Yan Ürünü Bluesky İlk Kodu ADX’i Yayınladı

Stevedanews


Sosyal medya için açık ve merkezi olmayan standartları araştıran ve geliştiren Twitter destekli Bluesky, dün GitHub‘da Authenticated Data Experiment (ADX) adlı ilk kodunu yayınladı.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin platformun sunucularında depolandığı merkezi sosyal medya platformlarının aksine, ADX verileri kullanıcıya ait Kişisel Veri Havuzlarında tutuluyor.

Bluesky, ADX denetleme protokolünün GitHub’ında; “Neyin yayınlanacağına karar verebilecek tek bir şirket yok; bunun yerine, hedef kitlelerine ne taşıyacaklarına karar veren şirketlerin bir pazarı var.” dedi.

Açık kaynaklı bir MIT Lisansı altında piyasaya sürülen ADX, hala geliştirme aşamasında; ancak geliştiricilerin GitHub üzerinde test etmeleri için açıktır.

Twitter kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey, 2019’da kurulan ve 2022’de bağımsız bir kuruluş haline gelen Bluesky projesinin yönetim kurulunda yer alıyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Luna Foundation’dan Tesla’ya Tarihi Çalım!

Şirketin CEO’su Jay Graber, 4 Mayıs tarihli bir gönderide; “Bitmiş bir ürünümüz veya tam olarak belirlenmiş bir protokolümüz yok, ancak daha sağlıklı bir güç dengesine sahip bir sosyal medya ekosistemini mümkün kılacağına inandığımız bileşenleri bir araya getiriyoruz” dedi.kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap