Türkiye’den Önemli Hamle: Bu Büyükşehir Metaverse’e Adım Attı!

Türkiye’den Önemli Hamle: Bu Büyükşehir Metaverse’e Adım Attı!


Metaverse evreni giderek daha popüler bir hale geliyor ve Türkiye de bu duruma tepkisiz kalmıyor. Önemli hamle bu şehirden geldi.
kripto haberleri

Metaverse evreni giderek daha popüler bir hale geliyor ve Türkiye de bu duruma sessiz kalmıyor. Ülkemizden son metaverse hamlesinin ise Gaziantep’ten geldiği görülüyor.

Dionysos Evi Metaverse Oluyor

Elde edilen son bilgilere göre Zeugma Antik Kenti’ndeki kazılarda bulunan ünlü Dionysos Evi, 3D olarak metaverse evreninde yerini aldı. Böylece Gaziantep, son aylarda oldukça popüler olan metaverse’e ilk adımını atmış oldu.

Yapılan açıklamalara göre hamlenin arkasında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bulunuyor ve metaverse çalışması  “Akıllı Kent Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden Metaverse Dünyasına İlk Adım” adı ile kamuoyuna duyuruldu. Buna ek olarak yapılan toplantıda, metaverse için Gaziantep özelinde yapılacak hamleler ve izlenecek yol haritası da değerlendirildi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io’ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

kripto haberleri

Elde edilen bilgilere göre Dionysos Evi’nin metaverse’e aktarılmasını, dijital dünyaya ilişkin çalışmalar, online toplantılar ve avatarların etkileşime girebileceği mobil uygulamaların takip edeceği kamuoyu ile paylaşıldı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Metaverse, yeni bir fırsat, yeni bir tanıtımdır. Bugün, bu sanal evren için çok önemli bir başlangıç yaptık. Gaziantep’in 5 antik kenti, müzeleri, hanları, 100 coğrafi işareti ve bilim merkezi Metaverse ile buluşuyor” sözlerini kullandı.

“Metaverse, Sanal İle Gerçeği Birleştiriyor”

Toplantıda konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Genel Sekreteri Sezer Cihan, metaverse’ün sanal ile gerçekliğin birleştiği ve gelecekte birçok faaliyetin yapılabileceği bir ortam halini alacağını dile getirdi.

Cihan konuyla ilgili açıklamalarında, “Dionysos Evi’nin 3 boyutlu tasarımını yaptık. Bunu metaverse evrenine aktardık. Bunun yanı sıra Gaziantep’in tapu ve kadastro anlamında şehrin havadan ve farklı açılardan görüntüsünü aldık. Gaziantep’in bir iki ay içerisinde 3 boyutlu haritalarını oluşturacağız. Sonra bu doneleri Metaverse evrenine aktaracağız. Akabinde vatandaşlar Gaziantep şehrini gezecek. Diyelim ki Bakırcılar Çarşısı’na ya da Bey Mahallesi’ne gideceksiniz. Çarşıyı gezerken bir bakırcı dükkanının metaverse evrenine geçtiğini düşünün. Ürünlerine baktığınız bu dükkanda beğendiğiniz ürünü Türk Lirası ödeyerek siparişini verdiniz ve evinize geldi. Bu sanal evrenin ileriki aşamalarda bizlere sunacağı imkanlar bunlara benzer olacak” sözlerini kullandı.kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap