İlginizi Çekebilir

Tether'in (USDT) tahtına göz diken USDC en büyük stablecoin oldu olacak

Tether'in (USDT) tahtına göz diken USDC en büyük stablecoin oldu olacak


Circle yerel stablecoin çözümü USD Coin (USDC) son iki ayda 66 milyar dolarlık dev rakibi Tether (USDT) karşısında güçlü büyümesini sürdürdü.

USDT’nin USDC piyasa değerine oranı rekor düşük seviyede

Özellikle, USDC’nin piyasa değeri mayıs ayından bu yana yüzde 8,27 oranında artarak 2 Temmuz’da 55,9 milyar dolarlık en yüksek seviyesine ulaştı. Buna karşılık USDT, şu anda 66,14 milyar dolar civarında işlem gören piyasa değerlemesinde yüzde 19’un üzerinde düşüş yaşadı.

Dolaşımdaki USDT piyasa değeri. Kaynak: Messari

Bu durum, USDC’nin piyasa değerleri arasındaki azalan boşluğa dayanarak USDT’nin stablecoin sektöründeki üstünlüğüne meydan okumaya seviyesine geldiği en yakın nokta.

Ayrıntıya girmek gerekirse USDT/USDC piyasa değeri Ağustos 2020’de “9”un üzerindeydi. Ancak temmuz ayında, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi en düşük seviye olan 1,20’ye düştü.

kripto haberleri

USDT / USDC piyasa değeri oranı. Kaynak: TradingView

Şu anki oranlara bakıldığında iki stablecoin arasında 10 milyar dolardan daha az mesafe bulunuyor. USDC, haftalar olmasa da birkaç ay içinde piyasa değeri bakımından USDT’yi geçebilir.

İlginç bir şekilde USDC, Ethereum blockchain üzerindeki “gerçek hacim” bakımından USDT’yi zaten geçti.

USDT konusunda şüphe oluşuyor

Kripto yatırımcıları, “algoritmik stabilcoin” projesi Terra’nın mayıs ayındaki 40 milyar dolarlık çöküşünden bu yana, aynı durumun USDT’ye de olabileceğinden korkarak temkinli davrandı. Bu durum, öncelikle Tether’in USDT tokenlerinin iddia edildiği gibi nakit ve geleneksel varlıklarla yüzde 100 desteklenmediği yönündeki spekülasyonlardan kaynaklanıyor.

Sonuç olarak açığa satış yapanlar, Wall Street Journal’ın düşüş süreçlerinin “yüz milyonlarca” dolar değerinde olabileceğini ileri sürmesiyle USDT’nin yakında 1 doların altına düşeceği ihtimaline dair düşünceye sahip.

Tether’in karşılaşacağı olumsuz senaryoda, USDT’nin artık 1 dolar karşılığında kullanamayacağı tahmin ediliyor. Sonuç olarak insanlar stablecoin’leri ucuz olarak satmaya başlayacak ve dolara sabitlik ortadan kalkacak.

USDT’nin geçmişte, aşırı piyasa oynaklığı sırasında 1 dolarlık sabit fiyatının altına veya üstüne çıktı.

Örneğin Ekim 2018’de token değeri, kardeş şirketlerinden birinin (kripto para borsası Bitfinex) iflas ettiğine dair söylentiler gelince 0,85 dolara (Kraken borsasında) düşmüştü.

kripto haberleri

2015’ten beri USDT fiyat tablosu. Kaynak: CoinMarketCap

Aynı durum, mayıs ayındaki Terra çöküşünden sonra da yaşandı. USDT’nin değeri kısa süreliğine 0,97 dolara düştü. Bununla birlikte stablecoin her seferinde dolar sabitliğini geri kazandı.

Diğer taraftan USD Coin, 2018’deki lansmanından bu yana yalnızca iki kez 0,99 ila 1 dolar aralığından çıktı. Mart 2020’deki “Covid çöküşü” sırasında 0,97 dolara düştü, ancak aynı ayda 1 dolara geri döndü ve tekrar 0,98 dolara düştü.

kripto haberleri

2019’dan beri USDC fiyat tablosu. Kaynak: CoinMarketCap

FinCEN ve ABD’deki diğer 46 eyaletteki düzenleyicilere kayıtlı biçimde işlem yapan Circle isimli finansal hizmet sağlayıcısı sayesinde, kripto yatırımcıları USDC’ye güveniyor.

Ayrıca Circle, önde gelen küresel muhasebe firması olan Grant Thornton tarafından denetleniyor.kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap