Tether’in Gücü ve Stabilitesi Bir Kez Daha Kanıtlandı

Stevedanews


Piyasadaki dalgalanmalar sebebiyle, kullanıcılar (ve eleştirmenler), Tether‘in istikrarını nasıl sürdürdüğünün arkasındaki mekanizmaları ve rezervlerinin yapısını daha sıklıkla tartışıyor. Tether yakın zamanda piyasa dalgalanması ve 10 milyar doların üzerinde itfa ile test edildi. Sonuçlar, Tether’in kripto ve geleneksel finansta en dayanıklı şirket olduğunu kanıtladı.

Tether’in kendi sitesinde yayınlanan yeni bir makale, coin’in sabitlemesinin süreç yönetimi ve rezervlerindeki güncellemeleri konu alıyor. Bu makaleden konu başlıkları ise aşağıdaki şekildedir:

  • Tether Nasıl Stabil Kalıyor?

Bir sabit para biriminin temel dayanağı, her bir coin’in neredeyse her zaman itibari para birimine bağlı olan sabit bir değer için itfa edilebilir olmasıdır. USDt her zaman dolar için 1’e 1 olarak kullanılabilir ve teminatla desteklenmektedir. Her USDt, Tether aracılığıyla dolar olarak kullanılabildiği için, fiyat 1 doların altına düştüğünde yatırımcılar, indirimli olarak USDt satın alıp, Tether ile kullanarak kar elde edebilirler. Tether kısa süre önce USDt’yi tamamen destekleyen teminatını kullanarak 10 milyar doların üzerinde itfa talebinde bulundu.

  • Takas Fiyatlandırması ve Geri Alım Süreçleri

Analist ve yatırımcılar, Binance, FTX, Kraken ve diğerleri gibi borsalarda kote olan USDt için mevcut işlem fiyatını kullanır. Bu borsalarda kullanıcılar USDt’nin mevcut piyasa fiyatının ne olduğunu görebilirler. Yoğun piyasa dalgalanmasının yaşandığı dönemlerde USDt’nin bu borsalardaki fiyatı 1 doların altına veya üstüne çıkabilir. Bu, USDt’nin stabilitesinin bozulduğu anlamına gelmez. Sadece, o borsanın emir defterlerinde var olandan daha fazla likidite talebi olduğunu gösterir.

Tether, USDt karşılığında itfa edebileceği 70 milyar doların üzerinde teminata sahiptir.

Bu kapsamda; USDt, USDt fiyatının borsalarda genellikle 1$’dan işlem görmesi nedeniyle değil, Tether’in USDt için geri ödeme kolaylığı ve bunun arkasındaki teminat nedeniyle sabit tutarını korumaktadır.

Tether’in 10 milyar dolarlık itfa işlemi yapması, USDt tokenlarının %10’undan fazlası için bir talebi birkaç gün içinde kullanabildiğini göstermektedir. Tether’in aksine, Dünyadaki hemen hemen hiçbir banka, varlıklarının %10’u için bir para çekme talebini aynı zaman diliminde, çok daha az birkaç gün içinde işleme koyamaz.

Tether’in 10 milyar doları kullanma yeteneği, gücünün ve kripto ekosisteminin USDt’ye olan güveninin bir göstergesidir.

USDt rezervlerinin büyük çoğunluğu nakit ve adi nakit benzerleridir. Tether’in en son güvence raporunda Tether, toplam USDt rezervlerinin %55’inden fazlasının artık ABD Hazineleri olduğunu ve bu ticari senedin şu anda USDt’nin desteğinin %29’undan azını oluşturduğunu duyurdu.

Bu duyurular, Tether’in şeffaflık ve istikrar konusundaki süregelen taahhüdünün bir parçasıdır. Tether’in rezervleri güçlü, tedbirli ve likit.

USDt, başlangıcından bu yana hızla büyüyen stabilcoin sektöründe pazar lideri olmuştur. Tether, birden fazla siyah kuğu olayında (Koronavirüs krizi dahil) ve %50’nin üzerinde birçok kripto para piyasası düşüşünü yönetti. Bu olaylar sırasında USD₮ her zaman sabitliğini korudu ve Tether, doğrulanmış müşterileri için her kullanım talebini her zaman işledi.

Özet olarak; piyasalar dalgalanmaya devam edebilirken, USDt sabit kalmaya devam edecektir.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap