TerraUSD (UST) Dibe Vurdu, Tether (USDt) Dimdik Ayakta

Stevedanews


Luna (LUNA) ve ilgili stabilcoin TerraUSD (UST) fiyatları şu anda tüm proje çözülüyor gibi göründüğü için serbest düşüşte.

UST, ABD dolarına sabitlenmesi gereken algoritmik bir stabilcoin’dir. Normal şartlarda Luna’nın bir yanma mekaniği kombinasyonunun UST’yi sabit tutması gerekiyor.

Ancak son birkaç gün içinde mekanizma, yatırımcıların çıkışa koşmasıyla bozuldu. Terra ekosistemini desteklemek için kurulan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Luna Foundation Guard (FLG), stabilcoin’in sabitlenmesine yardımcı olmak için Pazartesi günü 1,5 milyar dolarlık varlık dağıtmış olsa da, bu yeterli olmadı. The Block Salı günü LFG’nin projeyi desteklemek için 1 milyar dolardan fazla likit aradığını bildirdi.

Luna’nın fiyatı, son 24 saatte %85’lik bir düşüşle bugün 11:10 itibarıyla 4,49$’a düştü. Nisan ayında 116 dolar olan LUNA şu ana kadar büyük değer kaybı yaşadı. Luna’nın bu kadar sert düşüşünün en büyük nedeni, UST için istikrar sağlamadaki rolüdür.

LUNA/USDt BitfinexLUNA/USDt Bitfinex
LUNA/USDt Bitfinex

Aynı zamanda, UST tutunmasını tamamen kaybetti. Şu sıralar 0,27 dolara kadar geriledi, bu da stabilcoin sahiplerinin değerlerinin yaklaşık üçte ikisini kaybettiği anlamına geliyor. Stabilcoin düşüşü sırasında çeşitli noktalarda toparlanırken, şu anda henüz en düşük noktasında.

Ayrıca TerraUSD’nin düşüşüne karşın lider srabilcoin Tether’in (USDt) herhangi bir kayıp yaşamadığı görülmekte. UST/USDt endeksine göre UST lider stabilcoin karşısında büyük kayıp yaşamış durumda.

TerraUST USDt BitfinexTerraUST USDt Bitfinex
TerraUSD USDt Bitfinexkripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap