Terra CEO’su Kwon: Bitcoin, UST için kolay bir koruma sağlar

Terra CEO'su Kwon: Bitcoin, UST için kolay bir koruma sağlar


Terra blok zincirinin kurucusu ve bu blok zincirine destek veren şirket olan Terraform Labs’in CEO’su olan Do Kwon, ABD medyasından Bloomberg‘e bir röportaj verdi ve kendi stabil coin’leri olan UST de dahil olmak üzere herhangi bir stabil coin’in dolar ile olan dengesinin olumsuz şekilde bozulması durumunda Bitcoin piyasasının bunu düzeltmek için yeterli olduğunu söyledi.

“Piyasaya giren Bitcoin kolayca satın alınacaktır”

Geçtiğimiz haftalarda 10 milyar dolarlık Bitcoin rezerv plânını açıklayan Kwon, kripto para piyasasına güvenin her geçen gün arttığını ve bunun da devam edeceğini düşündüğünü belirtti:

“İnsanların kriptoya daha fazla güvenmesi gerek. Bunun da zamanla olacağını düşünüyorum. Bitcoin piyasasına bakarsanız, günde 20 milyar dolardan fazla hacim var. Zaman geçtikçe bu hacim artacaktır. UST de dahil olmak üzere, herhangi bir stabil coin, dolar karşısındaki stabilitesini kaybetmeye başlarsa, bunu düzeltmek için piyasaya sokulacak olan Bitcoin’ler rahatlıkla satın alınacaktır.

“UST merkeziyetsiz bir stabil coin”

Bloomberg sunucuları tarafından sorulan “UST desteğini neden Bitcoin ile oluşturdunuz? Neden USDT ya da USDC almadınız?” sorusunu da cevaplayan Terra kurucusu, merkeziyetsizliğe vurgu yaptı ve şu ifadeleri kullandı:

“Burada hatırlanması gereken konu, Terra’nın merkeziyetsiz bir varlık oluşudur. Bu da, aslında hiçbir ihraççısı olmadığı anlamına gelir. UST oluşturmak isteyen herkes, merkeziyetsiz bir varlık yakarak bunu yapabilir. Eğer siz bir tahvil ya da USDT ve USDC gibi coin’leri destek varlığı olarak tutarsanız, bu varlıklara en çok sahip olan kurum ya da kişi mutlaka sansüre tâbi olacaktır. Bu da merkeziyetsizliğin getirdiklerini sağlamayacaktır. Şunu da unutmamak gerek ki, her UST oluşturulduğunda Terra rezervlerine yeni Bitcoin ekleniyor olacak. UST kullanıcılarının da, sistemde neler olup bittiğini görmeleri açısından da bu şeffaflığın olumlu olduğunu düşünüyorum.”

Hatırlanacağı üzere Kwon, Mart ayında verdiği bir röportajda da, Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’dan sonra, Bitcoin’e sahip en büyük kurum olacaklarını söylemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap