Teminatsız Algoritmik Stabilcoin (UST) ile Teminatlı ve Destekli Stabilcoin (USDt) Arasındaki Fark

Stevedanews


Sabitlendikleri varlıklar bakımından farklılık gösteren stabilcoinler mevcuttur. Fiat para destekli stabilcoinler, rezerv birimi dolar olan coinlerdir. Stabilcoin bulunduranlar işlem rezervleri kadar birim karşılığında parayı rezervlerinde tutar olarak bulundurmak zorundadırlar. Şirket rezervleri bulundukları ülke yasalarınca belirli dönemlerde denetlemeye tabii olur. Rezerv eksikliği olan ve tespit edilen şirketlere bulundukları ülkelerde yaptırım uygulanmaktadır. Bu sebep ile rezervleri altın, gümüş, petrol gibi ürünlere stabil olan örnekleri olsa da çoğu stabilcoin rezervi dolara endekslidir.

Algoritmik Stabilcoin Nedir?

Algoritmik stabilcoinler ise herhangi bir kripto para ya da Fiat para birimi tarafından desteklenmeyen stabilcoinlerdir. Rezervlerle desteklenen merkezi bir stabilcoin olan #Tether‘den (USDt) farklı olarak TerraUSD (UST), Terra blok zincirinin yerel token’ı olan LUNA ile takas yoluyla UST arzını yaratıp yok ederek istikrarını koruyan algoritmik bir stabilcoindir.

TerraUSD (UST) gibi bir stabilcoini endekslemek için, LUNA’nın USD değeri UST tokenlar ile 1’e 1 oranda dönüştürülebilirdir. Örneğin; UST’nin fiyatı 0,98 USD ise arbitraj yapanlar 1 UST’yi 1 USD ile takas ederek 2 sent kazanır. Bu mekanizma hem UST talebini artırır hem de UST’ler yakıldığı için arzı azaltır. Böylece stabilcoin endeks oranına geri döner.

UST, 1 USD’nin üzerine çıktığında, örneğin 1,02 USD olduğunda ise arbitraj yapanlar 1 USD’lik LUNA‘yi 1 UST’ye çevirir ve 2 sent kazanır. Hem UST arzı yükselir hem de UST talebi azalır. Böylece fiyat, endeks oranına geri döner.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Terra Önlem Almaya Çalıştıkça LUNA Değer Kaybediyor

Algoritmik stabilcoinlerin, volatil olan kripto para birimlerini alıp satan bir arbitrajcılar ağı aracılığıyla ABD dolarına sabitlenmesini hedefleyen yapıları mevcuttur. Bu coinler rezerv varlığı yerine token arzını kontrol eden algoritmalar ve akıllı sözleşmeler kullanırlar. Bu algoritmik yapıda olan stabilcoinler, stabilcoin’in sabitlendiği para biriminin aşağısına gerilemesi durumunda arzı azalarak, istikrarı korumaya yönelik mekanizmaları vardır.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: TerraUSD (UST) Dibe Vurdu, Tether (USDt) Dimdik Ayakta

Bu algoritmik sabit paralardan farklı olarak Tether, kısa vadeli hazine bonoları, para piyasası fonları, A-2 ve üzeri notlu ihraççılardan elde edilen ticari senetler gibi nakit veya nakit eşdeğerlerinden oluşan güçlü, muhafazakâr ve likiditesi olan bir portföye sahiptir.

Ek olarak, Tether rezervlerinin değeri günlük olarak yayınlanır ve günde bir kez güncellenir. En güncel bilgileri burada bulabilirsiniz: https://tether.to/en/transparencyBu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap