İlginizi Çekebilir

Tarihi FED Faiz Artışının Ardından S&P500, Bitcoin ve Altın Yükselişte!

Stevedanews


Santiment‘in bildirdiği üzere, Fed‘in tarihi ve uzun zamandır beklenen faiz artırımını takiben, kripto para birimlerindeki ve geleneksel finans piyasalarındaki çoğu varlık, yatırımcılar ve traderların artırımı doğru şekilde fiyatladıktan sonra yükselişe geçti.

Zincir içi veri sağlayıcının verilerine göre, piyasa 50 baz puanlık bir artış bekliyordu ve daha önce ülkenin para politikasının olası sıkılaşmasını fiyatlamıştı. Artıştan önce kripto para birimleri, emtialar ve hisse senetleri de dahil olmak üzere çoğu varlık değerlerinin bir kısmını kaybetti.

Sırada Ne Var?

İlk 50 baz puanlık faiz artırımının ardından finans uzmanları, daha önce 75 baz puan beklerken, Haziran ayında yaklaşık 25 baz puanlık daha mütevazı bir artış hedefliyor. Bir sonraki 50 baz puanlık artışın 27 Temmuz’da yapılması bekleniyor.

Daralma 1 Haziran’da 47.5 milyar dolar ile başlayacak ve başlangıçta 90 milyar dolar bekleniyor. Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için doğru hamleler yapmasına rağmen, bazı piyasa uzmanları hızla yükselen enflasyonu dizginlemek için müdahalelerin yeterli olmadığını düşünüyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kripto Düşüşüyle Kurumsal Yatırımcılar Piyasadan Çıkıyor

Kripto Paraları Neler Bekliyor?

Şu anda gördüğümüz oran artışları serisi, kripto para piyasası için şimdiye kadarki ilk test. Ne yazık ki, dijital varlıklar çoğunlukla, yüksek riskli varlıklar olarak kabul edilen ve genellikle risksiz piyasada düşük performans gösteren teknoloji ve BT hisselerini takip ediyor.

Bazı kripto para piyasası katılımcıları, dijital varlıkların teknoloji hisseleri ile konsolidasyondan kopacağına ve bir dizi oran artışı sırasında düşük performans göstermeyecek emtia benzeri varlıklar haline geleceğine inanıyor.

Para politikasının sıkılaştırılmasının başlangıcından bu yana Bitcoin, değerinden yaklaşık %6 oranında değer kaybetti ve bu, ilk kripto para birimi gibi böylesine değişken bir varlık için ‌önemsiz. Altın gibi emtialar da Fed’den gelen şahin dönemlerde iyi gitmiyor ve Mart ayından bu yana yaklaşık %7 değer kaybetti.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap