İlginizi Çekebilir

SWIFT’ten Kerigan: CBDC’ler Büyük Güç Olabilir

SWIFT’ten Kerigan: CBDC’ler Büyük Güç Olabilir


Kripto para birimlerinin benimsenmesi arttıkça, daha fazla ülke kendi merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için çalışmalar yapmaya başlıyor. Ülkeler, CBDC’lerin uygulanmasının önüne açmak için yeni yollar arıyor. Durum böyle olunca birçok kişinin de gündeminde CBDC’ler oluyor. Son olarak, SWIFT’in İnovasyon Başkanı Nick Kerigan, CBDC’lere artan ilgiyi değerlendirdi.

SWIFT İnovasyon Başkanı Kerigan, CBDC’ler için Konuştu

SWIFT’in İnovasyon Başkanı Nick Kerigan, birçok ülkenin artık kendi keşiflerine başlamasıyla birlikte, CBDC’lere dünya çapında artan ilgiye dikkat çekti.

Bildiğiniz gibi dünyadaki birçok merkez bankası, mevcut ödeme sistemlerinin verimliliğini artırmak ve kripto para birimlerinin sunduğu zorlukları ele almak için CBDC geliştirme çalışmalarını hızlandırdı.

Nick Kerigan

Kerigan son yorumunda, Mart ayında Finovate Europe’da yaptığı açıklamaları tekrar hatırlattı. Kerigan’a göre, CBDC’ler yakın gelecekte büyük bir güç olabilir:

“CBDC’lere olan ilgi, 87 farklı ülkedeki merkez bankasının halihazırda kendi merkezlerini keşfetmesiyle birlikte, son birkaç yılda istikrarlı bir şekilde artıyor. Bu ülkeler küresel GSYİH’nın yüzde 90’ından fazlasını oluşturuyor ve bu da düzenlenmiş dijital para birimlerinin çok da uzak olmayan bir gelecekte büyük bir güç olabileceğini gösteriyor”

Kerigan’a göre şirketlerin ve tüketicilerin CBDC’leri sınır ötesi ödemelerde kullanabilmesi için hepsinin birbirine bağlanması gerekiyor:

“Küresel finansal sistemin ayrılmaz bir parçası, bir ağ ve karşılıklı hizmetler sağlayıcısı olarak, bu zorluğa bir çözüm sunmak için önemli bir konumdayız”

Son olarak Kerigan, dijital hisse senetleri, tahviller ve emtia biçimleri olan tokenize edilmiş varlıkların faydalarına da vurgu yaptı:

“Büyük bir potansiyele sahip olan ve işletmelerin daha önce sınırsız olan yepyeni gelir akışlarının kilidini açmasına izin verebilecek bir pazar”

!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘1054123718733071’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap