İlginizi Çekebilir

Stabilcoin Nedir? Ne İşe Yarar?

Stevedanews


Bitcoin‘e ek olarak birçok kripto para birimi türü vardır. Bu yazıda, Stabilcoin Nedir sorusuna cevap arayacağız. Adından da anlaşılacağı gibi, sabitlenmiş 1 $ değerini korumaya çalışan stabilcoin adı verilen bir türden bahsedeceğiz.

Stabilcoin Nedir?

Stabilcoin, geniş altcoinler alanında (altcoinler, bitcoin olmayan diğer tüm kripto para birimleridir) belirli bir alt kategoridir. İtibari para biriminin istikrarı ile bir kripto para biriminin tüm avantajlarını sunan bir kripto para birimidir. Bir stabilcoin, ABD doları gibi itibari bir para birimine sabitlenebilir ve her zaman bir dolar değerinde olmalıdır. Buna karşılık, Bitcoin bir değer deposu olarak düşünülmüştü; ancak yaygın olarak benimsenmemesi ve değerinin büyük miktarlarda dalgalanması onu spekülatif bir yatırım haline getiriyor.

En popüler stabilcoin’lerden bazıları şunlardır: Tether (USDt), USD Coin (USDC), Binance USD (BUSD), TerraUSD (UST) ve Dai (DAI).

Stabilcoin Kullanımı

100$’a 100 Bitcoin aldığınızı ve Bitcoin fiyatının 1000$’a yükseldiğini hayal edin. 500$ değerinde Bitcoin’i Tether (USDt) gibi bir stabilcoin ile takas etmek isteyebilirsiniz, bu durumda:

1. Gelecekteki bir fiyat düşüşünden sonra satın alabilir;

2. Kazançlarınızın bir kısmını koruyabilirsiniz.

Dolayısıyla bir stabilcoin, kripto para cüzdanınızı güvence altına almanın bir yolu olarak görülebilir.

Aynı fikirde, geri dönüş için kripto stake etmenize izin veren AAVE veya Compound gibi platformlar da size gerçekten güvenebileceğiniz bir geri dönüş oranı ile stabilcoinleri stake etme fırsatı verir. Sonuçta, yatırım ömrü boyunca ETH’nin değeri %50 düşerse, Ethereum’da %20’lik bir basit faiz hiçbir şey ifade etmez. Buna karşılık, değeri korunan, fiat para birimine sabitlenmiş bir stabilcoin üzerinde böyle bir bast faiz çok daha ilginç görünüyor.

Stabilcoinler nasıl çalışır?

Stabilcoinleri çalıştırmanın iki ana yolu vardır; birincisi teminatlandırma, ikincisi ise algoritmik mekanizma veya akıllı sözleşme manipülasyonu.

Fiat teminatlandırması, her bir kripto para biriminin bir şeyle geri geldiği anlamına gelir. Birçok durumda, bir token’ın teminatı bir ABD dolarıdır; ancak aynı zamanda Euro veya İsviçre Frangı gibi herhangi bir ülkenin itibari para birimi veya hatta altın gibi bir emtia olabilir. Tether, her ne kadar son zamanlarda çok az desteğe maruz kalmış olsalar da, bir ABD doları ile desteklenen USDt’lerinin her birini serbest bırakan bir şirkettir. Stabilcoin’lerle ilgili ana sorun, bunlara yatırılan her doların yatırım yapamamasıdır. Teminat da kaybolabilir veya çalınabilir ve teminatın sahipliğini kanıtlamak bazen o kadar kolay olmayabilir. Tether teminat kanıtını en şeffaf yapan stabilcoin ihraççısıdır.

Algoritmik olarak sabitlenmiş stabilcoin olarak da adlandırılan ikinci yönteme geçiyoruz. Bu yöntemin ana avantajı, denetlemenin çok kolay olmasıdır: Her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol etmek için akıllı sözleşmeye bir kez bakmak yeterlidir. Diğer bir fayda ise kaybedecek veya çalacak fiziksel bir varlığın olmamasıdır. Tek sorun, çalışma biçimlerine bağlı olarak artan oynaklıklarıdır: Değeri düzeltmek için arz, piyasadaki mevcut token’ların sayısı artırılarak veya azaltılarak ayarlanır.

Stabilcoin sorunları

Stabilcoin’ler genellikle altcoin’lerden ve Bitcoin’den daha güvenli ve daha az değişken olsa da, bunlara başvuran bazı eleştirmenler var. Biri tüm birikimlerini DAI veya USDt’ye yatırmadan önce bunları düşünmek isteyebilir.

Birincisi, sigorta eksikliği var. Paranızı bir banka tasarruf hesabına yatırdığınızda, devlet tarafından sigortalanır. Güvenilir bankanızın iflası veya nihai bir hırsızlık gibi bir sorun ortaya çıkarsa, ülkenin sorumlu kurumları belli bir miktara kadar size geri ödeme yapacaktır. Stabilcoin’lerinizi ihraç eden şirket iflas ederse, birikimlerinizin kaybolma olasılığı yüksektir.

İkinci olarak, Tether’in çıkarılan her USDt için bir dolara sahip olmadığı söylentisi gibi teminatlandırma sorunları var. Güven başarısız olursa, USDt’nin değeri düşebilir ve bir doların altına bile düşebilir; fakat teminatlandırması şeffaf bir şekilde gözler önüne serien Tether’in böyle bir durum yaşaması pek söz konusu olmayacak gibi duruyor.

Sonuç

Stabilcoin nedir sorusuna yüzeysel de olsa cevap verdik. Stabilcoin’ler, kripto para birimleri için büyük bir ilerlemedir ve birçok şekilde kullanılabilecek bir araç niteliği sağlar. Ancak, altcoinler kadar değişken olmasalar da, alıcıların bilmesi gereken riskleri de beraberinde getiriyorlar. Teminatlandırılmış ve belgelenmiş stablcoin’leri (Tether USDt gibi) tercih etmekte fayda var diyebiliriz.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap