Solana, DeFi Teknik Risk Skorunda Dibi Boyladı!

Solana (SOL), Cardano'yu Tahtından Etmeyi Başardı


Solana için, son derece kritik olan kripto ve merkezi olmayan finansal platformlar (DeFi) için süreç kalite değerlendirmesi (PQR) yapan bir şirket tarafından önemli bir rapor yayınlandı. Bu rapora göre, “Tekrarlanan kesintiler nedeniyle Solana, gözden geçirilmesinden bu yana 15. sırada ve teknik risklerle en kötü ikinci pazara sahip” dendi.

DeFiSafety, kod kontrolü veya güvenlik kontrolü yerine, kodun arkasındaki sürece ve belgelerin kalitesine odaklanır. Kanadalı şirket, akıllı sözleşmeler ve ekipler, dokümantasyon, test, güvenlik, idari kontroller gibi çeşitli prosedürlere dayalı marka verileri sağlamaktadır.

SOL, birkaç kez “Ethereum katili” olarak etiketlendi, ancak bu noktada başarıya ulaşamadı. Ocak ayından bu yana Solana ağında, en az beş tam veya kısmi kayıp veya kesinti kaydedilmiş durumda.

Solana için son ağ kesintisi, 1 Haziran’da, üretim biriminin bir konsensüs düşüşü nedeniyle arızalanmasıyla meydana geldi. DeFiSafety konu hakkında şunları söyledi: “Solana’nın taban puanı düşük. Herkese açık bir yazılım deposuna ve bazı iyi belgelere rağmen, düğümlerle ilgili altyapıları vasat.”

Solana fiyatında önemli düşüş

Solana, popüler bir kripto para birimi olsa da geçen yıl boyunca biriktirdiği tüm kârların silinmesine engel olamadı. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında, güvenilirlik endişeleri nedeniyle SOL %50’den fazla düştü. SOL, tarihi yüksek seviyesi olan 260 dolardan %85’ten fazla düştü ve ilk on kripto para arasından en fazla değer kaybedenlerden biri oldu. CoiMarketCap verilerine göre SOL, günlük yüzde 0.16’lık yükselişiyle birlikte 39.38 dolardan işlem görüyor.

Defillama’ya göre, Solana’da kilitli toplam tutar son altı ayda %75’ten fazla azalmış durumda.

Yapılan son açıklamalara göre, SOL Network ekosistemi iki temel direği güçlendirecek: Solana Ventures ve Solana Foundation. Bu noktada Solana Ventures ve Solana Vakfı’nın yatırım ve tohum sermayelerine katkıda bulunması bekleniyor. Ancak, ana odak noktasının Güney Kore’deki web3 girişimlerinin geliştirilmesi olacağı açıklandı.

 Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap