Şok Edici Kuzey Kore Gerçeği! İş Birlikçi Griffith Hapiste!

Stevedanews


ABD’nin New York Güney Bölgesi Savcılığı’na göre, iki kişi eski Ethereum yazılım geliştiricisi Virgil Griffith ile birlikte Kuzey Kore‘ye ABD yaptırımlarından kaçmasına yardım ettikleri iddiasıyla suçlandı.

İspanyol vatandaşı Alejandro Cao de Benos ve Birleşik Krallık vatandaşı Christopher Emms‘in, 2019’da Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne (DPRK) kripto ve blok zinciri teknolojisi hizmetleri sağlamak için Griffith’i işe alarak yaptırımları ihlal etmek amacıyla komplo kurdukları iddia ediliyor.

Bu ayın başlarında bir ceza duruşmasında dersini aldığını söyleyen Griffith, açık kaynaklı yazılım hakkında halka açık bilgilere dayanarak bir sunum yapmak için Kuzey Kore’ye seyahat etmekten suçlu bulunduktan sonra beş yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İkilinin, K. Kore’nin yararına bir “Pyongyang Blockchain ve Cryptocurrency Konferansı” düzenlediği ve etkinlik sırasında hizmet sağlamak için Griffith’i işe aldığı iddia ediliyor. Açıklamada, Cao de Benos’un Griffith’in katılımı için Kuzey Kore hükümetinden onay aldığı söyleniyor.

Ülkenin yasaklanmış nükleer yetenekli füzeleri test etmeye devam etmesi nedeniyle K. Kore’ye karşı ekonomik yaptırımlar uygulayan ABD, Griffith’in Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasası kapsamındaki yaptırımları kasıtlı olarak ihlal ettiğini söyledi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Afganlar Akın Akın Tether’e (USDt) Geçiyor!

Yasa, ABD vatandaşlarının Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi‘nin açık izni olmadan Kuzey Kore’ye mal, hizmet veya teknoloji ihraç etmesini yasaklamıştır.

New York Güney Bölgesi Savcısı Damian Williams; “İddia edildiği gibi, Alejandro Cao de Benos ve Christopher Emms, Kuzey Kore hükümetinin üyelerine son teknoloji kripto para birimi ve blok zincir teknolojisini öğretmek ve tavsiyede bulunmak için Virgil Griffith ile komplo kurdular.” dedi.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap