Silk Road kurucusu, 3 milyar dolarlık Bitcoin’deki haklarından feragat etti

Silk Road kurucusu, 3 milyar dolarlık Bitcoin’deki haklarından feragat etti


Döneminin en popüler ‘dark web’ e-ticaret sitesi Silk Road’un hapisteki kurucusu Ross Ulbricht, ABD’ye olan 183 milyon dolarlık borcuna karşılık yaklaşık 3 milyar dolar değerinde olan Bitcoin‘lerdeki haklarından feragat etti.

Ulbricht, özellikle uyuşturucu ve yasa dışı maddelerin satışının yapıldığı, ödeme yöntemi olarak Bitcoin’in kullanıldığı, ABD’nin müdahalesiyle çökertilen Silk Road pazar yerinin kurucusuydu. Söz konusu site, 2011’de faaliyete geçmiş ve 2013’te FBI tarafından kapatılmıştı. Platform, kapatılmadan önce, 69 bin 370 BTC’nin çalınmasıyla sonuçlanan bir hack olayı yaşamıştı. 2015’te Ulbricht, ömür boyu hapis cezasına çarptırılırken Silk Road’ın faaliyetinden dolayı da 183 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

ABD, 2020’nin Kasım ayında 69 bin 370 BTC’yi hacker’dan ele geçirdi. Wired tarafından elde edilen mahkeme belgelerine göre konuya ilişkin davada Ulbricht, bu Bitcoin’ler üzerindeki tüm haklarından vazgeçti ve devlete olan borcunu ödemek için kullanacak.

Ulbricht’in haklarından feragat etmesiyle beraber söz konusu BTC’ler ABD’ye devredilecek ve yasalara göre ABD, elden çıkarabilecek.

ABD, bugüne kadar kaç BTC ele geçirdi?

ABD’nin bugüne kadar ele geçirdiği Bitcoin miktarı 250 bin BTC’nin üzerinde. Ele geçirilen BTC’ler ise 2014’ten beri açık artırmalarla satılıyor. 69 bin 370 BTC’nin de böyle bir açık artırmada satılması bekleniyor. ABD tarafından düzenlenen ilk Bitcoin açık artırması, 2014 yılının Haziran ayında yapılmış ve ünlü yatırımcı Tim Draper, bu açık artırmayı kazanarak 29 bin 657 BTC’yi 18 milyon 740 bin dolar gibi bugüne kıyasla küçük bir paraya satın almıştı. 29 bin 657 BTC’nin değeri, mevcut fiyatlarla 1.2 milyar dolara yakın.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap