SEC’den Nvidia’ya 5.5 milyon dolar “kripto madencilik cezası”

SEC'den Nvidia'ya 5.5 milyon dolar


Özellikle oyun sektörü için ürettiği ekran kartları başta olmak üzere birçok çeşit donanım cihaz üreten Nvidia şirketi SEC’den 5.5 milyon doalrlık ceza aldı. Şirket ve kurum ceza üzerinde anlaştılar. SEC de gelişmeyi resmen duyurdu.

“Yatırımcıları yanlış yönlendirdi”

SEC yaptığı açıklamada, Nvidia’nın 2018 mâli yılında üst üste iki çeyrekte, kripto para madenciliğinin gelirleri üzerindeki önemli etkisini kuruma bildirmediğini ve bu konuda yetersiz bilgiler sağladığını belirtti:

“Nvidia’nın önemli bilgileri açıkça belirtmemesi, kripto para madenciliğinin şirketin gelirleri üzerindeki etkisini anlamak isteyen yatırımcıları ve analistleri yanlış yönlendirmiştir.”

Nvidia’nın, şirketin büyümesinde kripto para madenciliğinin çok büyük etkisi olduğunu bildiğini iddia eden SEC, 10-Q olarak bilinen çeyrek raporlama dosyalarında konuyla ilgili detayların bilerek aktarılmadığını, hatta ekran kartı satışlarındaki direkt etkinin de saklandığını belirtti.

2020’den itibaren haber olmuştu: Ekran kartı fiyatları yükselmişti

Özellikle 2020 yılında bir dönem Ethereum’da yaşanan büyük yükseliş, Ethereum madencilerinin daha güçlü ekran kartları almalarına neden olmuş ve bu konuda şöhreti bilinen Nvidia’ya kullanıcılar adeta hücum etmişlerdi. Oyun sektörü için üretilen ekran kartlarının, kripto para madencileri tarafından 2021 yılında da kapışılması, şirketin ekran kartlarının bazı özelliklerini kısıtlayarak sadece oyun sektörü için kullanılabilmesini sağlayacak önlemler almasına yol açmıştı.

2017 boğasında da benzer durum yaşandı

Nvidia daha sonra kripto para amdencileri için de ayrı bir çip geliştireceğini ve ekran kartlarının böylece iki sektörün kullanıcıları tarafından ayrı ayrı satın alınabileceğini duyurmuştu. Şirket 2017 yılındaki boğa sezonunda da ekran kartı talebinde patlama yaşamıştı. Ancak kartlara olan talep, fiyatın artmasıyla bir süre sonra kesilmiş ve madenciler daha güçlü cihazlara yönelmişlerdi. Bu durum, boşa çıkan cihazların ikinci el piyasasında satılmasını ve yeni cihazların Nvidia’nın elinde kalmasına sebep olmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap