SEC 2022 yılı kontrol önceliklerinde kripto varlıkları gösterdi

SEC 2022 yılı kontrol önceliklerinde kripto varlıkları gösterdi


SEC’nin riskleri takip etmek ve yatırımcıların korunmasını sağlamakla görevli olan denetim departmanı; yatırım danışmanları ve broker’lık hizmet sağlayıcıları için denetim konularındaki önceliklerini sıraladı. Departman, kripto varlıklar, ESG, bilgi güvenliği ve özel fon sektörünü bu anlamda öncelikleri arasında gösterdi.

SEC’den konuyla ilgili yapılan açıklamanın kripto varlıklar bölümünde kurum denetçilerinin, kripto paraların saklanmasında uygulanan metotları, yapılan satışları, önerileri, tavsiyeleri ve kripto para işlemlerini kontrol edeceğini belirtti.

Özel fonlar konusuna da değinen SEC, 2002 yılı plânlarında danışmanların portföy stratejilerinin ve risk yönetimlerinin de yakından denetleneceğini duyurdu.

SEC’nin denetim raporundaki konular, özellikle ABD seçimlerinin ardından yönetimi Demokrat kanadın devralmasıyla ortaya çıkan başlıklardan oluşuyor. Bilindiği üzere bir süredir ABD’de en çok tartışılan konular arasında iklim değişikliği, kripto paralar ve broker’lık aracılarının siber saldırılar ve oltalama teknikleriyle mücadele yöntemleri tartışılıyor.

Özellikle 2021 yaz ayları başında ABD’nin en büyük petrol boru hatlarından birisine siber saldırı düzenlenmesi ve fidye olarak kripto para istenmesi de ciddi tartışmalar yaşanmasına neden olmuştu. SEC başkanı Gary Gensler da sürekli olarak, başta merkeziyetsiz finansa dahil olanlar olmak üzere birçok kripto paranın menkul kıymet olarak sayılması gerektiğini belirtiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap