Sanayi üretimi mayısta beklenenden güçlü: İkinci yarıda resim değişecek…

Sanayi üretimi mayısta beklenenden güçlü: İkinci yarıda resim değişecek…


Sanayi üretimi, Mayıs’ta aylık bazda yüzde 0.5 arttı ve yıllık değişimi yüzde 9,1’e taşıdı.  Genel beklenti aylık yüzde 0.3 daralma ve yıllık bazda yüzde 8 artış yönündeydi. Açıklanan mayıs üretim verisiyle 2022 sonunda yüzde 3,8-4,0 arası GSMH büyümesi mümkün hale gelmekte.

İç talebin sert bir şekilde duraksaması ve ihracat talebinin ise özellikle euro bölgesi ekonomisindeki yavaşlama eşliğinde kademeli olarak düşmesi Türkiye’de sanayi sektörü üretimini olumsuz  etkileyecek.  Aylık PMI verilerinden de görüldüğü üzere bu etkinin 2022 ikinci yarıda arttığını ve son çeyreğe yoğunlaştığını izleyeceğiz.  

İmalat sanayinde yüzde 10,7 artış

TÜİK mayıs verilerine göre sanayinin alt sektörleri incelendiğinde içinde madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 daralırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 10,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,3 büyüdü.

Aylık bazda madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 3 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,8 arttı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,3 azaldı.

!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘226201484792800’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap