Rusya, yaptırımları engellemek için kripto para birimi kullanıyor olabilir !

rusya
ABD ve Avrupa ülkeleri, Rus hükümetinin, oligarkların ve diğerlerinin paralarını sınırların ötesine taşımak için sistemlerini kullanmasını engellemek için kripto para borsaları istiyor.
Geçen bir buçuk hafta süresince Amerika ve Avrupa’nın yaptırımları, nakitlerini sınır ötesi taşımak için alternatif yöntemler kullanan Rus hükümetini ve oligarklarını zor durumda bıraktı.

Araştırma başkanı Josh Olszewicz, “Rus şirketlerinin ve vatandaşlarının ekonomik yaptırımları atlatmak için Bitcoin veya Tether (USDT) benzer biçimde ABD Doları durağan para birimi gibi kripto varlıkları kullanmaya çalıştığının oldukça muhtemel olduğuna inanıyoruz ” dedi. Dijital varlık yatırım yöneticisi Valkyrie Funds’ta.
Stabil coin’ler itibari paraya bağlı veya merkez bankaları tarafından nakit destekliyken, Bitcoin ve diğer stabil olmayan dijital para birimleri arz ve talepten kıymet elde eder ve aksi takdirde manevi bir değeri yoktur. Takas edilemez jetonlar veya NFT’ler, nakit dışındaki varlıklara bağlı dijital jetonlardır, ancak bu “varlıklar” sanat ve gayrimenkul kadar değerli yada rastgele bir fotoğraf yada doldurulmuş hayvan kadar anlam ifade etmeyen olabilir.

Önemli Rus oligarklarının varlıklarının dondurulmasının yanı sıra Amerika ve Avrupa hükümetleri, Rus bankalarının dünyanın en büyük finansal mesajlaşma ağı olan SWIFT’i kullanmasını yasakladı. Yaptırımların, milyarlarca doların Rus bankaları için birdenbire kullanılamaz hale gelmesi sebebiyle, yakın ve geniş kapsamlı ekonomik sonuçları olduğu ortaya çıktı.

Sınır ötesi ödemeler için suni zeka destekli muamele seyretme çözümü ThetaRay CEO’su Mark Gazit’e bakılırsa, kripto para birimlerine ek olarak, SWIFT’in finansal mesajlaşma ağı bile yaptırıma doğal olarak kuruluşların nakit transferlerini gizlemek için kolayca manipüle edilebilir.

Gazit, SWIFT’in kendi başına nispeten emin bir ağ bulunduğunu, ancak paravan firmalar kurup bunlar aracılığıyla para aktarmanın ve ardından sınır ötesi işlemler yapmak için finansal mesajlaşma sistemini kullanmanın zor olmadığını söylemiş oldu.

“Bu oldukça eski bir sistem” dedi. “1973’te geliştirildi. Bu nedenle, daha yeni bir sistemde olmasını beklediğiniz tüm emniyet önlemleri SWIFT’de mevcut değil, bu da mevcut durum ortaya çıkmadan önce bile birçok sorun yaratıyor. Sorun, sistemin gerçekten olmamasıdır. Işlemleri doğrulayın.”
İhtiyaç duyulan şey, dedi Gazit, sadece gönderenleri tanımlamakla kalmayıp, onların hain olup olmadıklarını belirlemek için finansal işlemlere bakabilen ve yapay zeka tabanlı bir yazılımdır. Ek olarak, halen SWIFT’e bağlı olan ve Rusya’ya sempati duyan ülkeler var ve bunların hareket eden ruble için arabuluculuk yapmaları olası, diye ekledi Gazit.
ABD ve Avrupa hükümetleri, Rus hükümetinin, bankalarının ve oligarklarının varlıkları ülkeye sokmak ve ülke dışına taşımak için alternatif yollar kullanacağından kaygı duyuyor.

ABD’li politikacılar Hazine Bakanı Janet Yellen’e yazdığı bir mektupta , Rusya’nın yaptırımları atlatmak için kripto para birimlerinin “dark internet pazarlarını” kullanabileceğini belirtti ve hükümetlerin bu tür hareketleri durdurmak için ek araçlara ihtiyaç duyup duymadığını sordu. Mektupta, “Kripto para birimi endüstrisinin Amerika yaptırımlarına uyma sorumluluğunu yerine getirmeyebileceğini gösteren analizler nedeniyle bu raporlar daha da rahatsız edici” dedi.
Daha önceki mali yaptırımların peşinden, Hazine Bakanlığı geçen hafta Amerikalıların Rus yaptırımlarını aşmak için kripto para kullanmasını önlemek için yeni düzenlemeler yapmış oldu. Hazine yetkilileri ayrıca Coinbase , Binance ve FTX benzer biçimde kripto para borsalarından yaptırım uygulanan kişileri ve adreslerini engellemelerini istedi.

Coinbase, Amerika’nin en büyük kripto borsası olan Coinbase’in Rus müşterilere kapsamlı bir yasak getirme planı olmadığını, ancak yaptırım uygulanan kişi yada kuruluşları içeren tecim faaliyetlerini engelleyeceğini söyleyerek yanıt verdi . Binance, diğer birkaç borsa ile beraber, tüm Rus kullanıcılarını yada IP adreslerini engellemeyeceğini, ancak yaptırım uygulanan varlıkları hedefleyeceğini açıkça belirtti.
Binance CEO’su Changpeng Zhao geçen hafta Bloomberg’e verdiği demeçte, “Binance yaptırım kurallarına çok sıkı bir halde uyuyor” dedi. Kısıtlamaları yaptırım uygulanan kişiler listesinin ötesine genişletmek “yapmamız etik olmaz” dedi.

Bununla beraber, iki önemli Ethereum dijital para ekosistemi sağlayıcısı , “belirli yargı alanlarındaki” kullananların uluslararası Rus yaptırımlarından kaçınmasını sağlamak için erişim kısıtlamaları getirdi. MetaMask ve Infura kullanıcıları – Ethereum kripto para borsalarına açılıp kapanma rampaları – kullananların bu bölgelerdeki Ethereum ağlarına yetişme girişimlerinin hata mesajlarıyla karşılanacağını söylemiş oldu.
Araştırma firması Gartner’ın başkan yardımcısı ve elit analistlerinden biri olan Avivah Litan, “Hiçbir yasa koyucu veya düzenleyici, düzenlenmemiş yada internasyonal kara listeye alınmış bir borsada bir açılıp kapanma rampasını durduramaz” dedi. Ancak kripto kuruluşları; MetaMask ve Infura’nın bu hamlesini, bazı merkezi olmayan kripto ağlarının yaptırımlara uymaya çalıştığını göstermesi bakımından “çok mühim” olarak nitelendirdi.

Litan, “Elbette, [Rusya] gelecekte konumlarını gizleyebilirler – böylece konuma dayalı yaptırımlardan kaçınabilirler” dedi. Ancak yaptırım uygulanan kuruluşlar paralarını yalnızca merkezi olmayan kripto ağlarında harcayabilir ve yalnızca kriptoya dönüştürülmüş yeni itibari paraları koyabilir ve yaptırımlarla ortaklaşa iş yapmayan borsaları kullanarak çıkarabilirler.”

Örneğin, yaptırım uygulanan Rus kuruluşları, paralarını kendilerini yasaklayan blok zinciri finansal sistemlerinden çekemezler. Litan, benzer biçimde kripto satın almak için donmuş banka hesaplarından para çekemeyeceklerini söylemiş oldu.

Kripto para birimleri , şifreleme yoluyla anonimlik sağlayan blok zinciri tabanlı elektronik defterlerde çalışır. Bu nedenle, yaptırıma tabi kuruluşların yalnızca kripto para satın almaları yada borsalara açılıp kapanma rampaları vasıtasıyla kripto satmaları engellenebilir. Bu rampalar, bitcoin ve diğer kripto varlıklarını ve API’leri yada kripto borsaları ile yazılım arayüzlerini depolamak için kullanılan dijital cüzdanları ihtiva eder.
Bununla birlikte, yaptırıma doğal olarak varlıklar, blok zinciri/kripto ağlarından hareketlerini engellemek için blok zinciri ağında tanımlanmalıdır. Litan, merkezi borsalarda hesap almak için düzmece kimlikleri kullanabileceklerini deklare etti.

Litan, “Yani, uzun ve kısa – evet, onaylanmış kuruluşlar ve suçlular kripto para birimi ağlarında saklanabilir, ancak paralarını bu ağlara girip çıkarmakta oldukça zorlanıyorlar” dedi. “Rus onaylı kuruluşların kripto ağlarında kripto para birimleri yada durağan para tutmaları ve muamele yapmaları engellenemez.”
Valkyrie Funds’tan Olszewicz, Rusların (bilhassa oligarkların) kripto para birimi vesilesiyle paralarını aklamalarına destek olmaktan “elbet” kurtulacak birtakım insanoğlu olacağını da sözlerine ekledi.

Olszewicz, “Ancak yaptırımlardan kaçanların büyük çoğunluğunun başı belada olacak” dedi. “Yaptırımları çiğnemenin cezaları, çoğu kötü aktörü caydıracak kadar ağırdır ve adli muhasebe araçları, düzenleyiciler ve diğer araştırmacılar, yaptırıma yardım eden derhal hemen herkesi, birçok ferdin düşündüğünden daha erken elde edecektir.”
Yaptırımlar kripto dalgalanmasını teşvik ediyor
Sınır ötesi finansal ağlar üstündeki yaygın finansal yaptırımların bir kararı olarak, kripto para piyasalarının kıymeti geçen hafta keskin bir halde terfi etti.

Geçen Pazartesi, Bitcoin %10,4 artışla 41.807.16 $’a yükselirken, Ether %7.6 artışla 2.826.54 $’a yükseldi. Amerika pay senetleri, kayıplarının büyük bir kısmını geri almadan önce günün erken saatlerinde keskin bir düşüş yaşadı.
Olszewicz, sıradan Rusların veya dünyanın herhangi bir yerinden herhangi birinin, Bitcoin’i kontrolleri dışındaki güçlerden ekonomik bir kaçış kapısı olarak kullanmanın, kripto para biriminin “bir özelliği, bir yanlışı değil” olduğunu söylemiş oldu.

“Bitcoin, kripto para birimleri ve durağan paralar bazen Ukrayna ve Rusya’daki birçok kişi için yaşamsal bir ekonomik yaşam çizgisi olarak hareket etti ve dijital para birimleri, üçüncü taraf bir aracıya gereksinim duymadan bir bankacılık ve ödeme yolu olarak hareket etmeye devam edecek şeklinde görünüyor. SWIFT olarak.”
CNBC’ye nazaran Valkyrie Funds CEO’su Leah Wald, kripto ağlarının birçoğunun beklediği, “bitcoin ve diğer madeni paraların belki de ana akım haline geldiği” devrilme noktasında olabileceğini söyledi .

Kripto para tecim veri sağlayıcısı Kaiko’ya nazaran, Ukrayna’nın işgali ortaya çıktıkça, Ruble ve Ukrayna Grivnası tecim çiftleri için kripto para ticaret hacimleri, özellikle sabit paralar için ayların en yüksek seviyelerine terfi etti .
Kaiko’nun Şubat ayı piyasa tutanağına bakılırsa, “Kripto para birimi borsaları, varlıklar için kuvvetli bir emin liman işlevi görürken, bununla birlikte yaptırımların aşılmasını da sağlayabilir . “

Kaiko’nun raporunda, Rusya’nın işgali kripto para birimi endüstrisini “merkezi olmayan ağlardaki işlemleri engelleme gücünden yoksunken yaptırım uygulamalarını dengelemeye gereksinim duyan benzersiz ve istikrarsız bir konuma sokuyor” dedi.
Litan, “Kripto para birimi ve durağan paralar, özellikle para biriminizin kıymet kaybetmiş olduğu bir ülkede yaşıyorsanız güvenli limanlardır” dedi. “Her şey hükümete yada herhangi bir şirkete güvenmek yerine protokole güvenmekle ilgili. Bence bu harp, protokollerin belirli hükümetlerden fazlaca daha emin bulunduğunu kanıtlıyor.”

Sorumluluk Reddi: Burada ifade edilen görüş yatırım tavsiyesi değildir – sadece bilgilendirme amaçlıdır. https://www.coinsondakika.com/ ‘in görüşünü yansıtmak zorunda değildir. Her yatırım ve tüm ticaret risk içerir, bu nedenle karar vermeden önce daima kendi araştırmanızı yapmalısınız.Gönderi Görünümleri:
27Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap