Rusya, Hindistan’a SWIFT Yerine SPFS’yi Önerdi

Rusya, Hindistan’a SWIFT Yerine SPFS’yi Önerdi


Yaklaşık 1 ay önce Ukrayna’ya işgal başlatan Rusya, Batılı ülkelerin ekonomik yaptırımlarıyla karşı karşıya kaldı. Bunlardan biri de SWIFT sisteminden çıkarılmak oldu. Rusya, şimdilerde bu yaptırımdan daha az zarar almak için çalışmalar yapıyor. Rusya Merkez Bankası tarafından geliştirilen ikili ödeme sistemi SPFS de bu çalışmalardan biri. İddialara göre Rusya, Hindistan’a ruble ödemelerini SWIFT yerine SPFS ile yapmayı teklif etti.

Rusya ve Hindistan SWIFT Yerine SPFS Kullanır mı?

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ın kısaltması olarak kullandığımız SWIFT, yurt içi veya yurt dışındaki banka hesaplarına, döviz olarak gerçekleştirilen tüm para transferlerinin yapımasını sağlayacan bir sistem. Rusya da Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle bu sistemin dışına çıkarıldı. Rusya Merkez Bankası’nın SWIFT‘e alternatif bir çözümü bulunuyor: SPFS.

Bloomberg‘in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre Rusya, Hindistan’a ruble ödemeleri için SWIFT yerine SPFS kullanmayı önerdi. Plan, Rus rublesini içeriyor. Şimdilik nihai bir karar alınmasada konu muhtemelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un perşembe günü yapacağı Hindistan ziyaretinde masaya yatırılacak.

Bilindiği gibi Hindistan, Rusya’dan petrol ve silah satın alınıyor. Küresel fiyatlardaki yükseliş nedeniyle Hindistan’ın ucuz petrol satın alma olasılığı adına Rusya ile ikili ticarete devam etmek istediği biliniyor.

!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘1054123718733071’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap