Rusya Enerji Bakanı Yardımcısı, Bitcoin Madenciliğini Yasallaştırma Çağrısı Yaptı

Stevedanews


Ukrayna‘daki çatışmalar şiddetlenirken, enerji açısından zengin olan ve her zamankinden daha sert yaptırımların etkilerini hafifletmek için potansiyel olarak Bitcoin madenciliğini kullanan Rusya‘nın etrafında oluşan madencilik fikri olgunlaşmaya devam ediyor.

Son olarak, Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Evgeny Grabchak 26 Mart’ta TASS tarafından hazırlanan bir rapora göre kripto madenciliğinde yasal boşluğun kaldırılması gerektiğini duyurdu.

Grabchak, madencilik yerlerinin belirlenmesinin ve madenciler için enerji kaynaklarının serbest bırakılmasının federal düzeyden ziyade bölgesel düzeyde daha etkili olacağını ve bunun bölgesel kalkınma planlarıyla yönetilmesi gerektiğini vurguladı.

Enerji Bakan Yardımcısı ayrıca kripto para madenciliğinde var olan yasal boşluğun “mümkün olan en kısa sürede” ele alınması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Grabchak; “Yasal boşluk, bu alanı düzenlemeyi ve oyunun net kurallarını belirlemeyi zorlaştırıyor. Bu yasal boşluğun bir an önce ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu faaliyetle bir şekilde geçinmek istiyorsak ve mevcut gerçeklikte başka seçeneğimiz yoksa, yasal düzenlemeyi getirmeliyiz, madencilik kavramını düzenleyici çerçeveye eklemeliyiz” dedi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: ASX Blok Zinciri Yükseltmesi 4. Kez Ertelendi

Rusya Devlet Duması Üyesi, Bitcoin’leri ödeme alternatifi olarak öneriyor

Geçen hafta, Rusya Devlet Duması Üyesi ve Enerji Komitesi Başkanı Pavel Zavalny, “dost ülkelere” enerji ihracatı için ödeme alternatifleri olarak Bitcoin ve ulusal para birimlerini de önerdi.

Başkan Vladimir Putin‘in “dost olmayan ülkelerin” bu tür işlemler için rubleyi kullanması yönündeki önceki talebinin devamı olarak Zavalny, AB‘nin reddettiği ülkenin enerji kaynakları için ödeme seçenekleri olarak altını ve Rusya’nın para birimi olan rubleyi önerdi.

Ukrayna kripto para piyasasını yasallaştırmış ve dijital varlıklarda finansal yardım almış olsa bile, bazı endüstri gözlemcileri Rusya’nın finansal ve ekonomik yaptırımları atlatmak için kriptoyu kullanabileceğinden endişe ediyor.

Ukrayna’nın işgalinden önce bir kripto para birimi yasağı çağrısında bulunduktan sonra, Rusya Merkez Bankası ülkenin en büyük bankası Sberbank‘a dijital varlıklarla işlem yapabilmesi için bir lisans verdi.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap