Ripple’dan 2022 ilk çeyrek raporu: Mahkeme, XRP ve kripto piyasası

Ripple'dan 2022 ilk çeyrek raporu: Mahkeme, XRP ve kripto piyasası


Kripto piyasalarının 2022 yılının ilk çeyreğinde düşüş yaşadığını ve bunun sebebinin jeopolitik gelişmeler, Fed’in 3 yıl sonra ilk kez faiz artırımına gitmesi ve bazı regülasyon adımları olduğunun belirtildiği raporun ilgili kısmında şu ifadeler yer aldı:

“Şubat ayı ve Mart başında Doğru Avrupa bölgesindeki gelişmeler herkesin dikkatini çekerken, yine Mart ayında ABD başkanı Biden’ın kripto para kararnamesi ve Avrupa’da MiCA düzenlemesi gibi gelişen düzenleyici ortam, olumlu karşılık buldu ve piyasa büyüdü. Bloomberg’den alınan verilere göre, Nasdaq100 ile Bitcoin arasındaki korelasyon tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı ve benzer şekilde yine Bitcoin ile S&P 500’ün 90 günlük korelasyonu da Mart ayında 17 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu artan korelasyon seviyeleri, Bitcoin’in dijital altın mı, yoksa riskli bir varlık mı olduğu konusundaki tartışmaları yeniden alevlendirdi.”

“XRPL karbon nötrdür ve mint’leme ücreti sıfıra yakındır”

NFT piyasasının da geçtiğimiz çeyrekte rekor kırdığı belirtilen raporda, Looksrare ve Bored Ape Yacht Club gibi projelere dikkat çekildi. XRP Ledger üzerindeki NFT projelerine de değinilirken, işlem ücretlerinin sıfır olmasına vurgu yapıldı:

“Yaratacı Fon’un duyurulmasından sonra Ripple içinde oyun, metaverse, sanat ve daha birçok konunun yer aldığı XRP Ledger üzerindeki NFT projeleri için 4 binden fazla başvuru aldı. XRPL, düşük maliyet (mint için sıfıra yakın ücret) ve işlevsellik için akıllı sözleşme oluşturulabilmesi gibi token’laştırılmış varlıklar için bazı önemli avantajlara sahiptir ve ayrıca karbon nötr olan ilk büyük blok zinciridir.”

“Davada suçsuz olduğumuzu göstermek için çalışıyoruz”

Ripple ile SEC arasında devam eden davadaki gelişmelerin de aktarıldığı raporda kısa bir özet geçildi ve hakim Netburn’ün SEC’nin taleplerine ilk çeyrekte ret cevapları verdiği belirtilerek şunlar yazıldı:

“Hem Ripple hem de SEC tarafından karar oturumu başvuruları bu yıl içinde yapılacak. Biz Ripple’ın menkul kıymetler yasalarını ihlal etmediğini ve SEC’nin bize hiçbir zaman adil bir bildirimde bulunmadığını göstermek için, suçsuz olduğumuzu göstermek için çalışmaya devam edeceğiz. Hızlı bir çözüme ulaşmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz”

“ODL’de 8 kat artış ve 15 milyarlık ödeme hacmi”

RippleNet ile ilgili rakamların da paylaşıldığı raporda On-Demand Liquidity (ODL) yani Talebe göre Likidite hacimlerinde 2022 yılının ilk çeyreğinde birçok rekor kıldığı ayrıca şirketin 2019’dan bu yana “programlı şekilde” XRP satışı yapmadığı belirtildi:

“2022 yılının ilk çeyreği ODL hacminde önemli bir yükselişe tanık oldu ve hacim bir önceki yıla göre 8 kat arttı. Müşterilerimizin geleneksel ödemeler ya da bireysel havaleler yerine ODL tercih etmesi sayesinde RippleNet toplamda 15 milyar dolarlık ödeme hacmi gördü ve daha önce görülmemiş seviyelerde bir büyüme kaydetti. Ripple tarafından geçemn çeyrekte 273 milyon dolarlık XRP satıldı. Bu rakam bir önceki çeyrekte 717 milyon dolardı. Ripple’ın ODL işlerindeki ciddi artış bu hacimlerin de büyümesine yol açtı. 2019’un 4. çeyreğinden bu yana olduğu gibi Ripple programlı satış yapmamaktadır”

“3 milyar XRP dolaşıma girdi, 2,4 milyar çıktı”

Şirketin senelerdir tartışılan XRP kasasından dolaşıma sokulan token’lar için de bilgi verilen raporda şunlar söylendi:

“2022’nin ilk çeyreğinde XRP kasasından her ay 1 milyar olacak şekilde, toplamda 3 milyar XRP dolaşıma sürüldü. Toplamda ise 2.4 milyar XRP, kasaya girdi ve kontratlarla kilitlendi. Ripple, XRPL projelerini sürdürebilmek ve XRP Ledger’da bağımsız geliştirici topluluğu oluşturma projesini desteklemek için ‘XRPL Hibe Programı’na 1 milyar XRP taahhüdünde bulundu.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap