İlginizi Çekebilir

Putin, Yabancıların Para Çekmesini Geçici Olarak Yasakladı

Putin, Yabancıların Para Çekmesini Geçici Olarak Yasakladı


Rusya, Ukrayna’ya düzenlediği askeri operasyonunu tüm dünyaya rağmen devam ettirirken, ülke içinde de çeşitli ekonomik kararlar alınıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki yabancı yatırımcıların varlıklarını satmalarını ve ülkede 10.000 doları aşan para çekimleri yapmalarını geçici olarak engelleyen bir kararnameye imza attı.

Putin’den Yabancılara Para Çekme Yasağı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’da finansal istikrarı sağlamak için Ek Geçici Ekonomik Önlemlere ilişkin bir kararname imzaladı. Yasak, Rusya Başbakanı Mihail Mişustin tarafından ilan edildi.

Bu hamle, ABD ve Avrupa’dan giderek daha sert ekonomik yaptırımlarla etkilenen ülkeden sermaye kaçışını durdurmayı amaçlıyor. Çünkü, BP ve Shell gibi devler, yaşanan işgal nedeniyle Rusya’daki yatırımlarını durdurma kararı aldı.

Reuters‘ın haberine göre Mishustin, “Mevcut yaptırım durumunda, yabancı girişimciler ekonomik faktörler tarafından değil, siyasi baskı altında kararlar almaya zorlanıyor” açıklamasında bulundu.

Uygulanacak olarak yasağa ek olarak, Rus hükümeti, aracıların Moskova Borsası’nda yabancıların elimdeki menkul kıymetleri satmasını engellemek için de harekete geçti.

Bu arada tüm bu yaşananlarla birlikte Rus rublesi de ciddi bir şekilde değer kaybediyor. ABD doları karşısında yaklaşık yüzde 30 değer kaybeden ruble, hızlı enflasyonu beraberinde getirecektir.

!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘1054123718733071’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap