Portekiz’de Bir İlk Yaşandı! Hem de Bitcoin Dönüştürülmeden!

Stevedanews


Haberimiz Portekiz‘den… Kripto para birimlerinin kullanımının popülaritesi arttıkça, sayısı sürekli artan insanlar, gayrimenkul alım satımı için dijital varlıklara başvuruyor.

5 Mayıs’ta Braga’daki bir evin yalnızca Bitcoin (BTC) bazında satıldığı ve Avro‘ya dönüştürülmediği bildirildi. Bu satış ile emlak sektörü bir ilki görmüş oldu.

Portekiz’deki bir ev, yaklaşık 110 bin avroya eşdeğer olan 3 Bitcoin karşılığında satın alındı. Evin tapusunun teslimini, emlak şirketi Zome, hukuk firması Antas da Cunha Ecija, Portekiz Noteri ve Crypto Valley İsviçre‘den temsilciler takip etti.

Zome, bir Facebook gönderisindeki gelişmeyi duyurdu. Web3 teknolojisi ve kripto para biriminin benimsenmesi söz konusu olduğunda firmanın her zaman “ön saflarda” yer aldığını vurguladı:

“Bu tapu tarihi bir dönüm noktasını temsil ediyor. Dijital bir varlığın herhangi bir para birimine çevrilmeden fiziksel bir varlığa aktarılması, gayrimenkulde yeni bir olası iş dünyasının bugün açıldığını gösteriyor!”

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan 15 Milyon Dolar Ödül!

Portekiz’de Web 3.0’e Büyük İlgi Var

Zome’un baş teknoloji sorumlusu Carlos Santos, anlaşmanın şirkete yeni fırsatlar sağlayacağını düşünüyor. Antas da Cunha Ecija‘nın avukatı Nuno da Silva Vieira‘ya göre, anlaşma Portekiz’de “büyüme ve değer yaratma için büyük bir fırsat” olma potansiyeline sahip.

Web3 ile ilgili diğer girişimler şu anda Zome tarafından oluşturulmakta ve şirketin blog yazısı sonucuna göre “çok yakında” halka sunulacak.

Geçen aya kadar, kripto para birimleri ile gayrimenkul satın almak, alıcının önce kripto para birimini avroya çevirmesini gerektiriyordu. Ancak o zamandan beri Portekiz Noterli, tamamen dijital varlıklar aracılığıyla yürütülen gayrimenkul işlemleri için tapuların oluşturulması amacıyla açık yönergeler geliştirdi.

İlk anlaşmanın yapıldığı ve sözleşmenin imzalandığı zaman arasındaki kripto değerlerinin yanı sıra iki belgenin tarihleri arasındaki kripto değerlerinin karşılaştırılması, işlemin 200.000 Avro’dan fazla ise yasal olup olmadığını değerlendirmek için gerekli olacaktır.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap