Piyasanın Yıl Sonu Enflasyon Beklentisi: Yüzde 58

Piyasanın Yıl Sonu Enflasyon Beklentisi: Yüzde 58

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB), mayıs ayına ilişkin piyasa katılımcıları anketinin sonuçları açıklandı. Açıklanan anket sonuçlarına göre piyasanın yıl sonu enflasyon beklentisi yükseldi.

Piyasanın Yıl Sonu Enflasyon Beklentisi Yüzde 58’e Çıktı

Piyasa katılımcılarıyla yapılan mayıs ayına ilişkin anket sonuçları yayımlandı. TCMB tarafından yapılan ankete göre, piyasa, yıl sonunda enflasyonun yüzde 57,92 oranında olacağını tahmin ediyor. Bu arada bir önceki anket döneminde bu beklenti yüzde 46,44 seviyesindeydi.

12 ay sonrası için enflasyon beklentisi ise yüzde 33,28 olarak kaydedildi. Yine bir önceki anket sonucuna baktığımızda bu oranın yüzde 28,41 olduğunu görüyoruz.

Dolar/TL kuruna baktığımızda buradaki yıl sonu beklentisi de 17,56. Bu, bir önceki ankette 16,84 TL olarak açıklanmıştı. 12 ay sonrası için dolardan beklenti ise 18,46 TL seviyesine çıkması.

Katılımcıların büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 3,2 seviyesindeydi. Yeni anket sonuçlarına göre bu da artık yüzde 3,3. Son olarak 2023 yılındaki büyüme beklentisi de bu anket döneminde yüzde 4 olarak kaldı. Bu, bir önceki anket dönemiyle aynı orana işaret ediyor.

!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘1054123718733071’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap