Piyasa Bülteni: Musk’ın Twitter âşkında mutlu son; Teknoloji hisselerinin de yüzü gülecek mi?

Piyasa gündemi: Elon Musk ‘ifade özgürlüğü alanı’ inşa ediyor


Elon Musk Twitter âşkında mutlu sona ulaştı. Musk’ın, hisse başı teklif ettiği 54,20 dolar seviyesinden şirketin tamamını (anlaşmanın toplam değeri 44 milyar dolar) satın alma hususunda anlaşmaya varıldığı açıklandı. Hatırlanacağı üzere, Twitter ilk halka arzını 07 Kasım 2013’de hisse fiyatı 45,20 dolar ile yapmıştı. Seneler içerisinde, en yüksek fiyat seviyesi Şubat 2021’de 80 dolar olurken, Musk’ın ilk hisse alımı öncesinde şirket hisse fiyatı 35 dolar  civarında idi. Şirket hisseleri dün akşam 52 dolar seviyesinin kıyısına kadar yükseliş kaydetti.

Elbette, Elon Musk, Twitter’ı alma konusunda yaşadığı heyecanın altını ‘serbest kürsü’ ve ‘sınırsız özgürlük’ mottosu ile doldursa da veya Twitter’ın büyük bir potansiyeli olduğunu ve bunu açığa çıkaracağını söylese de, tam olarak nihai hedefinin ne olduğunu söylemedi! Twitter’ın Trump’ı yasaklamasını desteklemeyen Elon Musk’ın dünkü hamlesine rağmen, Trump Twitter’a geri dönmeyeceğini açıkladı.

Aslında, geçen sene Nisan ayında kripto para borsası Coinbase’in ABD’de halka arz edilmesi ardından kripto paralarda yükseliş son bulurken (Bitcoin 65,000 dolardan 28,800 dolara kadar gerilemişti) Twitter’ın yine Nisan ayında satın alınması haberinin de 2022’ye sert bir düşüşle başlayan teknoloji hisselerinde düşüşün bitişi olma potansiyeli taşıdığını düşünüyorum. Bu konuya mim koymuş olayım. Kripto paralar ile arası oldukça iyi olan Musk’ın Twitter’a neler kazandırabileceğini de zaman içerisinde göreceğiz!

Küresel mali piyasalar dün günün büyük bir bölümünü artan stagflasyon endişesinin gölgesinde satış baskısına maruz kalarak tamamladı. Covid döneminde büyümeyi ön plana alan ve bir miktar da enflasyona göz yummak isteyen küresel merkez bankalarının elerinin ayarı kaçınca, enflasyon hemen hemen her ülkede manşetleri süslercesine multi yılların zirvesine yükseldi. Bu sefer de enflasyonun ön plana alınarak büyümenin göz ardı edileceği beklentisi (sıkı parasal koşullar, yükselen faizler), küresel piyasalarda stagflasyon endişesinin tırmanmasına neden olarak piyasaların da tadını tuzunu iyice kaçırdı. Hisse senetleri, tahviller, kripto paralar ve emtialar topyekûn satış baskısına boyun eğerken, güvenli liman edası ile doların kuvvetli seyrinin devam ettiğini görüyoruz.

Stagflasyon konusuna hazır değinmişken, dün Coca Cola’nın yaptığı açıklamayı da not edelim. Coca-Cola, tüketici talebinin, yüksek enflasyonun soğuma belirtisi göstermemesi nedeniyle yavaşlayabileceği konusunda uyardı ve fiyat artışlarından en büyük sıkıntıyla karşı karşıya kalan pazarlarda daha uygun fiyatlı ve yeniden doldurulabilir cam şişelere odaklandığını söyledi!

Doların piyasa kuru olan DXY 102 seviyesinin kıyısında işlem görürken (yukarıda 103 seviyesine varan bir yükseliş bizleri şaşırtmayacaktır) benzer bir şekilde ABD dolarının piyasa kuru olan 10 yıllık tahviller de psikolojik %3 seviyesinin kıyısında işlem görmeye devam ediyor.

EURUSD paritesi, 1,08 seviyesindeki defans hattını beklentimize paralel daha fazla tutamayarak dün 1,0698 seviyesine varan bir düşüş kaydetti. Zayıf perakende satışlar verisinin İngiltere ekonomisi için endişeleri artırmasına paralel GBPUSD paritesi de neredeyse son 20 ayın dibini test ederek 1,2694 seviyesine geriledi. Havanın daha da bozması durumunda, EUR’da 1,0635 ; Sterlin’de ise 1,2485 seviyeleri bir sonraki durak noktaları olarak takip edilebilir. Rüzgârın şu anda dolar lehine estiği ve henüz fırtınanın geçmediği unutulmamalıdır!

Stagflasyon riski, emtia piyasaları üzerinde de baskı kuruyor. Geride bıraktığımız hafta 1,965 dolar seviyesinin kalıcı olarak kıramayan altının ons fiyatı dün 2022 yılında 4 kez test edilen 1,890 dolar seviyesini bir kez daha test etmesi ardından önemli teknik seviyeden gelen tepki alımları ile bu sabah yeniden 1,900 doların üzerine yükseldi. Brent petrol cephesinde ise psikolojik 100 dolar seviyesi bir kez daha test edilirken, teknik seviyenin altında olası bir kapanışı, daha sert bir düzeltmenin habercisi olarak yorumlayacağız. İçinde bulunduğumuz dönemde, büyüme beklentisinde riskleri aşağı yönelmeye başlaması ile emtia piyasalarında bir süre boy göstermeyerek kenarda bekleyeceğiz.

İçeride ise, doların küresel arenada değer kazanmasına paralel, USDTRY kuru geçen hafta dikkat çektiğimiz 14,67 seviyesi üzerinde yükseliş isteğini devam ettirerek dün 14,80 seviyesine yaklaşırken, BBVA, Garanti hisselerinin alımı için teklifini 12,2 TL’den 15 TL’ye çıkardı. Garanti haberinin katalizör etkisi yaptığı bankacılık endeksi dün %2,9 yükselirken, ana endeks ise %0,4 yükselişle günü tamamladı. Dolar bazında ise ana endeks önemle takip ettiğimiz 171 dolar seviyesini henüz aşılmadığını not etmemiz gerekiyor.

Hazır Türk mali piyasalarında söz etmişken, Gezi Parkı davasında Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Bu karar sonrasında AİHM kararı ve beraberindeki Avrupa Konseyi ihlal prosedürüne ilişkin gelişmeler yakından izlenecektir. ABD cephesinden ise karardan rahatsız olunduğu yönünde açıklama geldiğini not edelim.

Twitter haberi ardından ABD borsaları geceyi yükselişle tamamlamayı başardı. Teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq endeksi %1,3 değer kazanırken, bu sabah hava bir miktar da olsa dünü aratıyor. Yeni gün başlangıcında, Şangay borsası %0,7 aşağıda işlem görürken, gösterge endeks Tokyo borsası ve Kore’de ise %0,5 oranında yükselişler görülüyor. ABD borsalarının vadeli işlemlerinde ise yatay bir görünüm hâkim.

Japon hisseleri Salı günü Wall Street’in bir gecede elde ettiği kazanımların ardından yükseldi, ancak Çin’in COVID-19 karantinasının yerli şirketler üzerindeki etkisine ilişkin endişeler yükselişleri sınırladı. Bu sabah yayınlanan resmi verilere göre, Japonya’da işsizlik oranı Mart ayında beklenmedik bir şekilde %2,6’ya düşerek Nisan 2020’den bu yana en düşük orana ulaştı.

Mali piyasaların gündeminde bugün içeride önemli bir veri bulunmuyor. Dışarıda ise, ABD dayanıklı mal siparişleri ve yeni konut satışları takip edilebilir. Yarın ve Perşembe günü açıklanacak ABD, Almanya ve Avrupa büyüme rakamları ise, stagflasyonist ortamda önemle takip edilecektir.

 

 

iktisatbnk.com

!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘226201484792800’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap