Paraguay, Kripto Yasal Düzenlemesini Onayladı

Stevedanews


El Salvador ve Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak kabul ettikten sonra, Paraguay da dahil olmak üzere diğer birçok ülke, yeni varlık sınıfını düzenlemenin yollarını bulmak için çaba gösteriyor.

Nitekim Paraguay’ın ikinci kongre birimi (Vekiller Meclisi), 40’a 12 oyla, kripto para madenciliği ve ticaretini düzenleyecek bir yasa tasarısını bazı değişikliklerle onayladı. Oturumun tamamı 25 Mayıs’ta (dün) YouTube’da yayınlandı.

Artık Temsilciler Meclisi bu yasal çerçeveyi kabul ettiğine göre, tasarı Aralık 2021’de benzer bir biçimde kabul edilen Senato’ya geri dönecek. Senato’ya gittikten sonra, organın değişiklikleri onaylaması gerekiyor ve ardından onaylanan yasa tasarısı yürütme organına gönderilecek.

Spesifik olarak bu tasarının amacı, Latin Amerika‘daki en düşük elektrik maliyetine sahip ülkenin kilovat saat başına yaklaşık beş sentlik düşük elektrik maliyetleri sayesinde Paraguay’ı madenciler için uluslararası bir merkez haline getirmek.

Mevzuatın kanun olarak resmen kabul edilmesi halinde, bireysel veya kurumsal madencileri endüstriyel elektrik tüketimi için izin ve lisans başvurusunda bulunmaya zorlayacak.

Bunun da ötesinde yasa, üçüncü şahıslar için kripto ticareti veya saklama hizmetlerine dahil olmak isteyen herhangi bir gerçek veya tüzel kişi için bir kayıt oluşturulmasını da öngörüyor. Bununla birlikte, değişim (exchange) kavramı hala eksik görünüyor.

Paraguay’ın kripto düzenlemesinin artıları ve eksileri

Bununla birlikte, tasarı da güçlü bir muhalefetle karşı karşıya kaldı. Yasaya karşı çıkan Kongre Üyesi Tadeo Rojas, Temsilciler Meclisi bütçe komitesinin de yasaya karşı tavsiyede bulunduğunu savundu. Ayrıca, kripto madenciliğinin gerektirdiği enerji tüketimine kıyasla iş artışı üzerindeki olumlu etkinin düşük olduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan, tasarının enerji tüketimini kullanılabilirlikle uyumlu hale getirmek için üst sınırlar koyacağını savunan Kongre Üyesi Sebastián García da var.

İlginç bir şekilde, mart ayı sonlarında CoinMarketCap topluluğu tarafından Paraguay’ın kriptoyu yasal para birimi olarak kabul edecek olan ilk üç ülke arasında ilk sırada yer aldığını ve ardından Venezuela ve Anguilla’nın geldiğini bildirilmişti.

kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap