Panama Devlet Başkanı Kripto Yasa Tasarısını Şartlı Veto Etti

Stevedanews


Panama Devlet Başkanı Laurentino Cortizo, genel kurul tarafından kabul edilen kripto para birimlerinin kullanımını düzenlemeyi amaçlayan ve merakla beklenen yasa tasarısında kara para aklamayla mücadelede (AML) daha sıkı kontroller için çağrıda bulundu. Ayrıca, değişiklikler uygulanana kadar yasayı imzalamayı da reddetti.

Cortizo, tasarının küresel kara para aklamayla mücadele standartlarına uyduğuna dair garantilere ihtiyacı olduğunu söyledi. Başkan, Panama City‘deki Bloomberg Yeni Ekonomi Geçidi Latin Amerika konferansında konuşurken şunları söyledi:

“Şu an elimdeki yeterli olmayan bilgilerle cevap vereceksem o kanunu imzalamam. Kanunda kara para aklama faaliyetleriyle ilgili hükümler varsa çok dikkatli olmalıyım. Kara para aklamayla mücadele faaliyetleri bizim için çok önemli.”

Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Haziran 2019’da Panama’yı Gri listeye ekledi. Bun olaydan sonra, offshore etkin noktanın mali liderleri, kara para aklamayla ve terörist (CFT) rejimlerin finansmanıyla mücadeleyi (AML) güçlendirmeye odaklanan çeşitli önlemler alacağına dair güvence verdi.

Cortizo, kripto yasasının “yenilikçi” olduğuna inanırken, varlık sınıfının küresel düzenlemesini beklediğini açıkladı.

“Duyduğum kadarıyla yenilikçi bir yasa, iyi bir yasa. Bununla birlikte, burada Panama’da sağlam bir finansal sistemimiz var ve beklediğim şeylerden biri de küresel bir kripto varlık düzenlemesine sahip olmanız.”

Latin Amerika ülkesindeki milletvekilleri, Bitcoin ve diğer sekiz kripto para biriminin kullanımını düzenlerken aynı zamanda vergileri ve özel işlemleri ödemeyi de hedefleyen bir yasa tasarısını onayladılar.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap