Özbekistan’da Güneş Enerjisiyle Bitcoin Madenciliği Dönemi

Stevedanews


Özbekistan hükümetinin yerel firmaların güneş enerjisi kullanarak dijital varlık madenciliği yapmasına izin vereceği bildiriliyor. Ayrıca ülke hükümeti, tüm kripto madenciliği operatörlerini gelir vergisi ödemekten muaf tutacak.

Özbekistan’dan Güneş Enerjisi Kullanma Çağrısı

Orta Asya ülkesi kripto dostu bir ülke olarak nitelendirilmiyor. 2019’un sonunda ülke yetkilileri vatandaşların dijital varlık satın almalarını yasakladı.

Yaklaşık bir yıl önce, eski Sovyet cumhuriyeti bir U dönüşü yaparak bazı kısıtlamaları kaldırmayı düşündü. Hükümet, Özbeklerin “hem yerli hem de yabancı para birimi karşılığında kripto varlıkları ve tokenleri içeren her türlü kripto operasyonunu” yürütmesine izin vermeyi amaçladı.

Bununla birlikte, mevcut yasalara göre, Özbeklerin Bitcoin veya altcoin satın almaları hala yasakken, mevzuat yabancılar için geçerli değil.

Reuters tarafından yakın zamanda yayınlanan bir haber, hükümetin artık odağını dijital varlık madenciliği endüstrisine çevirdiğini ortaya koydu. Yetkililer, Özbek madencilerinin süper bilgisayarlarını güneş panelleriyle güçlendirmeye başlamalarını önerdi. Bunu yapanlar elektriğe daha az para ödeyecek, elektrik şebekesine bağlı işletmeler ise normal fiyatın iki katını ödeyecek.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: IMF’ten, Orta Afrika Cumhuriyeti’ne Endişe Sinyalleri

Yerel kripto madencileri, çalışmak için özel bir lisans almak zorunda değiller; ancak yeni kurulan Özbek Ulusal Perspektif Projeleri Ajansı‘na kayıtlı olmaları gerekiyor.kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap