Orta Afrika Cumhuriyeti’ne IMF’den Bitcoin uyarısı

Orta Afrika Cumhuriyeti’ne IMF’den Bitcoin uyarısı


Dünyada Bitcoin‘i yasal para ilân eden ülkelerin sayısının artması IMF’yi her geçen gün daha da endişelendirmeye başladı. Özellikle El Salvador’un bu hamlesine sürekli olarak karşı çıkan IMF, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin de aynı şekilde böyle bir yasa çıkarmasına itiraz etti.

“Ciddi şekilde hukuki ve ekonomik sorun yaratır”

ABD medyasından Bloomberg’in IMF yetkililerine ulaşarak Orta Afrika Cumhuriyeti’nin bu adımı hakkında ne düşündüklerini sorması üzerine yanıt veren yetkililer şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin’in ülkede yasal para olarak ilân edilmesi hukuk, şeffaflık ve ekonomik anlamda büyük sorunlar yaratacaktır. Bu yeni kanunun getirdiği endişeler konusunda IMF, hem Orta Afrika Cumhuriyeti hem de bölgenin diğer ülkelerinin yetkilileriyle görüşmeleri sürdürmekte ve onlara yardımcı olmaktadır”

Başkan Touadera Bitcoin’i övüyor

Afrika ülkesinin geçen hafta Bitcoin’i yasal para ilân eden kararından sonra ülkedeki muhalefet grupları çeşitli itirazlarda bulunurken, devlet başkanı Faustin-Archange Touadera ise takipçi sayısı sürekli artan Twitter hesabından düzenli olarak Bitcoin’i öven tweet’ler atıyor. Touadera, yasanın geçtiği ilk gün de “Matematik evreninin dilidir. Bitcoin de evreninin parasıdır” demişti.

Sadece 550 bin kişi internete ulaşabiliyor

Afrika Gelişim Bankası, 2.3 milyar dolarlık ekonomiye sahip olan Orta Afrika Cumhuriyeti’nin bu yıl %5.1’lik bir büyüme kaydetmesini bekliyor. Ülke Birleşmiş Milletler Gelişim Programı İnsani Gelişim Endeksi’nde 189 ülke arasında 188. sırada bulunuyor ve 4.8 milyonluk nüfusun sadece 557 bininin internete erişimi bulunuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap