Orta Afrika Cumhuriyeti, Aslında Bitcoin’i Yasal Para Birimi Olarak Kabul Etmedi!

Stevedanews


Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak kabul ettiğine dair El Salvador‘a oldukça benzeyen çeşitli söylentilerin ortasında kripto dünyasında sıcak bir gündem merkezi haline geldi. Aslında, popüler manşetlerin tam aksine, Afrika ülkesi BTC’yi yasal para birimi olarak kabul etmedi; bunun yerine finansal piyasalarda kripto para birimlerinin kullanımını yasallaştırdığı bildirildi.

RFI (Radio France Internationale), kripto para yasa tasarısının Orta Afrika Cumhuriyeti Dijital Ekonomi, Posta ve Telekomünikasyon Bakanı Justin Gourna Zacko tarafından 21 Nisan’da tanıtıldığını ve muhalefetin protestosuna rağmen parlamentodaki milletvekilleri tarafından oybirliğiyle onaylandığını bildirdi.

Kripto yasası, bölgedeki kripto sektörünün kapsayıcı büyümesi için uygun bir ortam oluşturmayı amaçlıyor. Bakan Zacko ayrıca Afrika ülkesinden para göndermenin artan zorluklarının altını çizdi ve kriptonun benimsenmesinin bu sorunun çözülmesine yardımcı olacağına inandığını dile getirdi.

Yeni yasanın, ticaret yapanların ve işletmelerin kripto ödemeleri yapmasına ve ayrıca yetkili kuruluşlar aracılığıyla kriptoda vergi ödemelerine yol açmasına izin vereceği bildiriliyor.

Yeni kripto yasası, yasaları çiğneyen suçlular için de hükümler getirdi. Bir rapora göre, suçlular 20 yıla kadar hapis ve 1.000.000.000 Afrika Mali Topluluğu (CFA) frangına kadar para cezasına çarptırılabilir.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Grayscale, Bitcoin Spot ETF’si İçin SEC’te Lobi Peşinde

Kongo’da Bitcoin Beach‘ten ilham alan bir mülteci projesi olan Kiveclair’in kurucusu Gloire, yeni yasanın ayrıntılarını açıkladı ve Cointelegraph’a şunları söyledi:

“İnsanlar için gerçek sonuç, artık yasalarla korunurken FCFA dışındaki para birimlerine (bu yerel para birimidir) erişebilmeleri ve daha düşük bir maliyetle para transfer edebilmeleridir. Her şeyden önce, bankasız (kanunlarla korunurken) finansal işlemler yapabilirler.“

Orta Afrika Cumhuriyeti’yle bitrlikte toplam 14 ülke, Fransa’da basılan avroya sabitlenmiş CFA frangı kullanıyor ve para politikası Batılı güçler tarafından kontrol ediliyor. 1 euro 655,96 CFA frangı olarak belirlenirken, itibari paranın değeri bir süredir düşüyor. Böylece, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, ulusal ekonomik krizden rahatsız olan ülkeler arasında popülaritesini artırıyor.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap