Nike bünyesine geçen RTFKT, “DotSwoosh” Ethereum domain’i için 35 bin $ ödedi

Nike bünyesine geçen RTFKT, “DotSwoosh” Ethereum domain’i için 35 bin $ ödedi


Nike’ın Aralık ayında satın aldığı NFT stüdyosu RTFKT, Web3 konusundaki adımlarına devam ederken, “DotSwoosh” adlı Ethereum alan adını da aldı. Şirket, “DotSwoosh” için 19.72 ETH ödedi.

Alt-alan adları için mi?

Nike’ın dotswoosh.eth ismini alma sebebi henüz net olarak bilinmiyor ancak Twitter’daki bazı kullanıcılar bu adımı, alt-domain isimleri kullanımının ileriki dönemde yaygınlaşacak olmasından ötürü yapılan bir yatırım olarak gösteriyor. İleriki dönemde Etherem Name Service’te (ENS), alt domain isimleri hakları da, ana isim sahibinin olacak. Örnek olarak Nike ya da RTFKT, dotswoosh.eth ismi altında oluşturulacak alt-domain isimlerini kullanıcılarına dağıtabilecek. (Örn: uzmancoin.dotswoosh.eth)

Belli NFT’lere sahip olanlara veya şirketin kampanyalarına belli şartlarda katılanlara bu isimler ücretsiz olarak verilebilir.

1972’ye mesaj olabilir

Bilindiği üzere Nike’ın senelerdir değişmeyen logosu “swoosh logo” olarak biliniyor. Ünlü grafik tasarımcı Carolyn Davidson tarafından 1971 yılında üretilen logo, 1972 yılında ise ilk kez ayakkabıların üzerinde görülmeye başlanmıştı. Nike’ın bu ENS için 19.72 ETH ödemesi de, 1972 yılına bir gönderme olabilir.

dotswoosh.eth’ye ek olarak RTFKT aynı zamanda; “artifacts.eth, rtfkt.eth, skinvial.eth, drmos.eth, mintvial.eth, dreamos.eth, spacedrip.eth, dripcoin.eth, and m2tekno.eth” Ethereum alan adlarına da sahip… Dolayısıyla dotswoosh.eth şirketin 10. ENS adresi oldu.

Metaverse için marka başvuruları da yapıldı

Son dönemde Adidas ile büyük bi web3 ile metaverse yarışına giren Nike firması, geçen yıl da “Nike swoosh” ve “Jumpman” logolarına ek olarak, bazı metaverse uygulamaları için de “Nike”, “Nikeland” ve “Just Do It” için ticari markalar başvurularında bulunmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap