İlginizi Çekebilir

Nijerya’da CBDC Desteklenirken, Kripto Piyasası Baltalanıyor

Stevedanews


Nijerya Merkez Bankası (CBN), ülkenin merkez bankası dijital para birimi olan eNaira‘yı (CBDC) daha geniş bir ürün ve hizmet yelpazesinde kullanılmak üzere yükseltme planlarıyla ilerliyor. Ayrıca ülkenin fintech sektörüne balta vuran sert kripto kısıtlamalarını sürdürüyor.

CBN Şube Kontrolörü Bariboloka Koyor, Vanguard’ın bir raporuna göre 9 Mayıs’ta ülkenin en kalabalık şehri Lagos‘taki bir pazarda işletmeleri eNaira‘ya “duyarlı hale getirmeyi” amaçlayan bir kampanyada konuştu. Koyor, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki haftadan itibaren, eNaira hızlı cüzdan uygulamasında, DSTV veya elektrik faturası ödemesi ve hatta uçak bileti ödemesi gibi işlemleri yapmanıza olanak sağlayacak bir yükseltme olacak.”

Koyor, yükseltmenin işe alımları kolaylaştırmak için başlatıldığını ve ücretsiz ve internet bankacılığından daha hızlı olan cüzdanının tanıtımını yaptığını söyledi. Gelecekte, eNaira’nın hükümetten mali yardım almanın tek yolu olacağını ekleyerek, erken giriş yapmanın avantajlarını vurguladı.

“Bu, bankacılık işlemlerini çok kolay ve güvenli bir şekilde yapabilmemiz ve Nijerya’daki insanlar bunu yapabilmemiz için CBN’nin finansal kapsayıcılık ve bankacılık işlemlerinin verimliliği, güvenilirliği ve güvenliği açısından her Nijeryalıya ulaşmak için başlattığı bir projedir. eNaira’nın avantajlarından yararlanın.”

Naira’nın değeri, son altı yılda %209’dan fazla düştü ve bu da Nijeryalıları sürüler halinde kriptoyu benimsemeye itti. KuCoin kripto borsasının Nisan ayı raporu, son altı ayda yaklaşık 33.4 milyon Nijeryalı’nın kripto paraya sahip olduğunu veya kripto para ticareti yaptığını vurguladı.

Ülkede kripto ticaretine ilişkin kısıtlamalar, Ekim 2021’de eNaira’nın piyasaya sürülmesinden sonra sıkılaştırıldı. CBN, bankaların aynı yılın Şubat ayında kripto borsalarına hizmet vermesini yasakladı; ancak CBN’nin iki kripto tüccarının hesaplarına emir vermesini emrettiği Kasım 2021’de gerçek yaptırım gerçekleşti.

Bu baskı, ülkedeki ticari bankaların müşterilerinin hesaplarını takip ederek, fintech işletmelerinin hesaplarının işaretlenmesine neden olabilecek kripto para ticareti belirtileri aramasına yol açtı.

Ticarete getirilen kısıtlamalar, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterleri tarafından ortaklaşa yayınlanan bir Nisan raporunda endişe kaynağı oldu.

Rapor, Afrika’nın kentleşmesine odaklandı ve teknoloji sektöründe çalışan “uygulamalar oluşturan veya dijital para birimleri ticareti yapan” genç Afrikalıların keyfi hükümet politikalarından dolayı risk altında olduğunu söyledi. Örnek olarak Nijerya’yı seçti ve şunları söyledi:

“Nijerya’da kripto para işlemlerindeki kısıtlamalar, fintech endüstrisindeki doğrudan yabancı yatırımları felce uğrattı ve sektörden geçimini sağlayan milyonlarca genç Nijeryalıyı olumsuz etkiledi. Ancak birçoğu, bu kısıtlamaları yasal olarak aşmanın ve ticarete devam etmenin bir yolunu buldu ve Nijerya’yı, aksi takdirde sisteme girecek olan vergileri ve işlem ücretlerini etkin bir şekilde öteledi.”

CBDC benimsenmesinin yavaşladığına dair bir işaret yok, son araştırmalar merkez bankalarının %80’inin bir CBDC düşündüğünü buldu. 10 Mayıs’ta Tanzanya yetkilileri CBDC planlarının hızlandığını söyledi.

Tanzanya Bankası Başkanı Florens Luoga, Bloomberg’e verdiği bir röportajda, ülkenin Nijerya da dahil olmak üzere CBDC deneyimi olan ülkelere yetkililer gönderdiğini ve onlardan doğrudan “kripto para spekülatörlerinin” endişelerini dile getirerek onlardan bilgi almak için gönderdiğini söyledi.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap