NFT Pazar Yarışında Kartlar Yeniden Mi Dağıtılacak? › CoinTürk

NFT Pazar Yarışında Kartlar Yeniden Mi Dağıtılacak? › CoinTürk


kripto haberleri

2021 yılında yaşanan NFT patlaması, maymunların ve punkların uzun bir süre daha aramızda kalacağını açıkça ortaya koysa da, NFT’ler kripto camiasında tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Değişmesi gereken yatırımlar mı yoksa tasarım sanatının dijital versiyonları mı?

Hepsine Hükmedecek Tek Blok Zinciri

Önde gelen bir kripto analiz firması olan Messari Research’ın istatistiklere göre sunduğu yeni verilerinde, “Ethereum hala NFT sahnesine hükmediyor.” ifadesine yer verdi. 2022 yılının ilk çeyreğinde, NFT ikincil hacminde yaklaşık 8.5 milyar doları görüyor. Bu durum son 90 gün içerisinde gerçekleşen %50’nin biraz üzerinde olan bir artışın sonucu olarak gösteriliyor. Ayrıca Ethereum’un bu yarışta karşısında güçlü oyuncular olan Solana, Ronin, Avalanche, Flow ve Polygon olduğu söyleniyor.

Bununla birlikte Messari Research’a göre Ethereum hala NFT ikincil hacminin yaklaşık olarak %84’ü gibi büyük bir yüzdeyi elinde tutuyor.

kripto haberleri

Son 30 gün içerisindeki satış hacmine göre en iyi 10 NFT koleksiyonunu sıralayacak olursak tümünün Ethereum tabanlı NFT’ler olduğu ifade edilebilir.

kripto haberleri

İkincilik Savaşı

Farklı bir blockchain’in NFT pazarında, Ethereum’u yerinden etmesi biraz zaman alacak gibi düşünülüyor, bunun yanı sıra hangi projenin ikinci sırada yer alabileceği merak konusu olmuş durumda. Akla gelecek iki seçenek olan Solana ve Avalanche kıyaslandığında, Solana’nın 2022’nin ilk çeyreğinde ikincil satışlarda yaklaşık 700 milyon dolar elde ederken, 90 günlük %3.8’lik büyüme oranı ile Avalanche’ın %551 oranının çok gerisinde kaldığı analistler tarafından dile getiriliyor.

Bununla birlikte OpenSea NFT pazarı incelendiğinde, Polygon NFT hacminin, Solana NFT hacmine oranla çok daha yüksek olduğu ifade ediliyor. Öte yandan Solana entegrasyonunun bu ay gerçekleştirildiği daha önceden duyurulmuştu. Ancak Solana yatırımcıları tarafından istenilen tepkiyi almadığı ve alımların beklenenden daha düşük seviyelerde kaldığı öne sürüldü.

Tüm bunların yanı sıra Messari Research firmasına göre, bu kategorinin kazananının 10 milyar dolarlık piyasa değeri ile NFT tabanlı profil fotoğrafları olduğu söyleniyor.kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap