İlginizi Çekebilir

NFT Dolandırıcıları Durmak Bilmiyor! Sıra Filipinler’de!

Stevedanews


Filipinler Üniversitesi (University of the Philippines) resmi Twitter hesabının dün dolandırıcılar tarafından ele geçirildiğini doğruladı.

Üniversitenin resmi twitter hesabının adının Japon çağdaş sanatçı “Takashi Murakami” olarak değiştirildiği saldırının arkasında, takas edilemeyen token (NFT) dolandırıcıları olduğu belirlendi.

Kurum yetkilileri olaydan hemen sonra gerçekleştirilen bir basın açıklamasında “hesabın adının değiştirildiğini ve Üniversite ile bağlantısı olmayan içerikler yayınladığını” söyledi.

Kaynak: Coconuts Manila
Kaynak: Coconuts Manila

Sahte airdropları teşvik eden tweetler, hesap geri alındıktan sonra hızlıca kaldırıldı. Dolandırıcılar, insanların alım ücreti ödemesini gerektiren “ücretsiz” NFT’leri teşvik etmeye çalıştı.

Yazım esnasında, hesap geri alındı ve orijinal ekran resmi eski durumuna getirildi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Fabio Panetta: Kriptolar Yeni Vahşi Batıdır!

NFT dolandırıcılarının hesapları ele geçirmesi, yinelenen bir olaydır

Bu yaşananlar, NFT dolandırıcılarının hükümet ve üniversite görevlilerini ilk kez hedef almaları değil. Yaklaşım 2 hafta önce, Hindistan’da Üniversite Ödenekler Komisyonu’nun resmi Twitter hesabının hacklenmesi üzerine çok sayıda kişi emniyet güçlerine şikayette bulunmuştu.

Üniversite Ödenekler Komisyonu, Hindistan Hükümeti’nin Eğitim Bakanlığı’na bağlıdır ve 300.000’e yakın büyük bir takipçi kitlesine sahip.

Hesap çalındığında dolandırıcıların, profili anime tabanlı bir Azuki NFT‘ye dönüştürdükten sonra birkaç gönderi yaptığı ve birkaç hesabı etiketlediği bildirilmişti.

Yazar ve model Alexa Chung’un resmi Twitter hesabı Şubat’ta saldırıya uğradığında ise hesap üzerinden sahte bir Azuki NFT çekilişi de yapılmıştı.

Ve bu ay, dolandırıcılar Hindistan’daki birkaç resmi sayfayı hacklemeyi başardı. Uttar Pradesh Başbakanlık Ofisi, Hindistan Meteoroloji Departmanı ve Kongre Partisi’nin Pencap birimi NFT dolandırıcılarının saldırısına uğradı.

“Beanz Resmi Koleksiyonunun ortaya çıkışını kutlamak için, önümüzdeki 2 saat boyunca topluluktaki tüm aktif NFT tüccarlarına bir airdrop açtık!”

Hackerlar yukarıda okuduğunuz cümleye benzer içeriklerle çalınan hesapları doldurdu ve insanları dolandırıcılık ağlarına düşürdü.

Ocak ayında Hindistan Dünya İşleri Konseyi, Hindistan Tabipler Birliği ve Mann Deshi Mahila Bank’ın Twitter hesapları ele geçirildi ve adı “Elon Musk” olarak değiştirildi.

Başbakan Narendra Modi bile, hesabı kripto dolandırıcıları tarafından Aralık ayında kısa bir süreliğine ele geçirildiğinde dolandırıcıların kurbanı oldu.kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap