Nelson Mandela’nın Tutuklama Emri NFT’si, Bir Müzeye Can VerecekNelson Mandela‘nın tutuklama emri, takas edilemez token (NFT) olarak basıldı ve bir müze tarafından 130.000$‘a satıldı.

NFT’nin müzayedesinden elde edilen 1,9 milyon rand, Güney Afrika‘nın demokrasi mücadelesini belgeleyen Liliesleaf Müzesi’ni desteklemede kullanılacak.

Mandela’yı apartheid (ayrılık) karşıtı aktivizmi nedeniyle 27 yıl hapse mahkûm eden 1962’de yayınlanan orijinal belge, 2004 yılında müzeye bağışlanmıştı.

1990’da serbest bırakılmasının ardından Mandela, apartheid’in sona ermesinde araçsal bir rol oynamaya yardımcı oldu ve 1994’te Güney Afrika’nın ilk siyahi başkanı oldu.

Müzayedeyi gerçekleştiren NFT pazarı Momint‘in CEO’su Ahren Posthumus‘a göre, NFT’nin mülkiyeti, Liliesleaf Müzesi’ndeki orijinal belgeye özel erişim sağlıyor. NFT’nin kalitesiyle ilgili olarak Posthumus; “mürekkep kağıttakiyle birebir görülebilir” dedi.

NFT’lere yabancı olmayan müze, geçen yıl diğer özgürlük savaşçısı Oliver Tambo‘nun sahip olduğu bir NFT kalem tabancasının satışından 50.000 dolar topladı.

Posthumus, satışların “müze alanlarının ayakta kalmasına” yardımcı olduğunu söyledi. “COVID-19 nedeniyle turizm eksikliğinden kötü etkilendiler. Yani bu onların akışını canlandırmanın ve tarihi canlı tutmanın bir yolu.”diye ekledi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Japonya, Rusya’nın Kripto Yoluyla Yaptırımlardan Kaçmasını Önlemek İçin Devlet Bazında Çalışyor

Müzenin orijinal yeri olan Liliesleaf Çiftliği, 1961’den itibaren Afrika Ulusal Kongresi‘nin gizli karargahı olmuştu. Mandela ve diğer parti liderleri çiftliği yetkililerden saklanmak için kullanmış olsa da 1963’te polis tarafından yapılan bir baskın sırasında birçok önde gelen aktivist orada tutuklandı.Bize destek olun

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap