Nasdaq’ta Haziran 2020’den beri en kötü gün

Nasdaq'ta Haziran 2020'den beri en kötü gün


Teknoloji şirketlerinin hisseleri, 2020 yılının Haziran ayından bu yana en kötü gününü geçirdi. Toplam piyasa değerlerinden yüz milyarlarca dolar silindi. Nasdaq endeksi, günü yüzde 5 düşüşle kapattı ve bu 2020’nin Haziran ayından beri günlük olarak en büyük düşüştü.

Piyasadaki düşüşler, Amerikan merkez bankası FED’in enflasyonla mücadele etmek için faizleri 50 baz puan artırmasının ertesi günü geldi. Özellikle büyük teknoloji şirketlerinin hisseleri, önemli değer kayıpları gördü. Amazon yaklaşık yüzde 8 düşerken Facebook’un çatı şirketi Meta yaklaşık yüzde 7, Apple yaklaşık yüzde 6, Google’ın çatı şirketi Alphabet yaklaşık yüzde 5, Microsoft ise yüzde 4 geriledi.

Tesla’da büyük kayıp

Öte yandan bilançosunda 42 bin civarında Bitcoin bulunduran Tesla’da da kayıp büyüktü. Tesla hisseleri, yüzde 8.5’e yakın değer kaybına uğradı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Bitcoin neden düşüyor?

Nasdaq 100 endeksinde en büyük kayıp ise bilgi teknolojisi hizmetleri ve danışmanlık şirketi Cognizant’ta yaklaşık yüzde 13 ile gerçekleşti. Onu yüzde 12’ye yakın düşen eBay takip etti. Günü pozitif kapatan iki hisse vardı. Booking, günü yüzde 3.26, Charter yüzde 1.75 artışla tamamlandı.

Bitcoin de payını aldı

Son olarak piyasalardaki genel düşüşten Bitcoin de payını aldı. Son dönemde Nasdaq ile arasında yükselen bir korelasyon olduğu belirtilen Bitcoin, yüzde 11’e yakın oranda geri çekildi. Bu, Bitcoin’in günlük bazda Ocak’tan bu yana yaşadığı en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti. Bir numaralı kripto para, TSİ 00:05 itibari ile 36 bin 420 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap