İlginizi Çekebilir

Metaverse’de İlk Ameliyat Gerçekleştirildi

Stevedanews


Metaverse’te cerrahi: İlk kez meme kanseri cerrahisi uzaktan yapıldı. Hastayla birlikte bir doktor ameliyathanede yer aldı. Diğer doktor ise 900 kilometre uzakta başka bir ülkedeydi.

Lizbon’da, Champalimaud Vakfı’nın Göğüs Ünitesi’nde görev yapan cerrah Dr. Pedro Gouveia sahnedeydi. İspanyol Dr. Rogelio Andrés-Luna, İspanya’daki Zaragoza Üniversitesi’nden gözetmenlik ve rehberlik yapıyordu.

Metaverse sayesinde iki cerrah aynı odadaymış gibi operasyon gerçekleşti.

Dr. Gouveia karma gerçeklik gözlüğü taktı. Ancak aynı zamanda, gözlüğün iç merceğine yansıtılan bilgileri de okuyabildi. Düşünüldüğünde sanki terminatör filminde bir sahne gibi; ama bir hayatın bitmesine izin vermek yerine kurtarmaya çalıştılar.

Dr. Gouveia, metaverse cerrahisinde bir öncüdür. Doktor, bir süredir meme kanseri ameliyatları yapmak için Hololens gözlük kullanıyor. Doktor, Champalimaud Vakfı’ndayken, cerrahların tümörü, etrafındaki meme dokusu görünmezmiş gibi bulmasını sağlayan dijital, invazif olmayan bir metodoloji geliştirdi.

Dr. Andrés-Luna, operasyon sahasından 900 km uzaktaydı. Aslında İspanyol Meme Cerrahları Derneği Kongresi’nde sahnedeydi. Dr. Gouveia ile birlikte uzaktan cerrahi gözetim gerçekleştirmenin en yeni yolunu gösterdi.

Dr Andrés-Luna’nın tek ihtiyacı bir dizüstü bilgisayardı. Alman yazılımı kullanılarak özel bir 5G ağı aracılığıyla Dr. Gouveia’nın Hololens’ine bağlandı. İki doktor arasındaki mesafeye rağmen, sanki denetleyen cerrah, icra eden cerrahın yanında duruyormuş gibi her şeyin yolunda gittiğini bildirdiler.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap