Meksika’dan Çok Konuşulacak CBDC Hamlesi!

Stevedanews


Meksika Merkez Bankası Başkanı Victoria Rodriguez, 2025 yılına kadar bir CBDC çıkışının beklendiğini duyurdu.

Meksika Merkez Bankası Başkanı, yeni egemen dijital para biriminin daha fazla vatandaşa resmi bankacılığı tanıtacağını söylüyor. Rodriguez; “Dijital para birimi, finansal katılımı hedefleyen ödeme araçları üretmeyi, ekonomide hızlı, güvenli, verimli ve birlikte çalışabilir ödeme seçeneklerini genişletmeyi ve (mevcut) ödeme araçlarına otomasyon mekanizmaları, programlanabilirlik gibi tamamlayıcı işlevleri uygulamaya koymayı hedefliyor. ve yenilik” dedi. Merkez bankası tarafından ihraç edilen para birimi, fiziksel banknotların yerini almayacak, bunun yerine ülkenin para biriminin mevcut faydasını genişletecek.

Statista‘ya göre, Meksika nüfusunun sadece %38.4’ünün bir banka hesabı var. Wall Street Journal‘ın bildirdiği gibi, ekonominin kayıt dışı sektöründe gerçekleşen çoğu işlem için ekonomi önemli ölçüde kağıt paraya bağlıdır. Kayıt dışı sektör, 2020’de Meksika Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın %22‘sini oluşturdu.

Rodriguez’e göre duyuru ayrıca, merkez bankasının, işlem yapan vatandaşları korumak amacıyla dijital para birimlerini düzenleme olasılığına daha açık hale geldiğini gösteriyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Türkiye’de Kaç Tane Bitcoin ATM’si Olduğunu Öğrenince Şaşıracaksınız!

“Banxico’nun katıldığı [birkaç] merkez bankası grubu, finansal sisteme katılanları daha fazla korumak için bu konuyu [düzenleme] gözden geçiriyor.”kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap