Malezya Polisi İş Başında! Sizce Kaç Madencilik Ekipmanı İmha Edildi?

Stevedanews


Malezya’nın yerel gazetesi Sinar Harian tarafından bugün yayınlanan bir habere göre, polis birimi 1.773 Bitcoin madenciliği makinesini (ASIC) imha etti.

Yetkililer, madencilik makinelerinin yanı sıra bilgisayarları, modemleri, masaüstü anahtarları, yönlendiricileri ve CCTV‘leri de elden çıkardı.

Malezya’nın Kedah Eyaleti‘nde gerçekleştirilen 38 baskın sonucunda bahsi geçen teçhizatlara el konuldu.

Bir ihbar üzerine harekete geçen Kedah Eyalet Polisi, elektrik hırsızlığı, elektrik sayaçlarının kurcalanması ve elektrik besleme hatlarına verilen hasarın seviyesini araştırmak için 21 yerde arama yaptı.

Malezya’da yasadışı madencilik oldukça yaygın. Aralık ayında Malezyalı yetkililer, toplam değeri 800.000 doların üzerinde olan 1.700’den fazla Bitcoin madencilik makinesine el koydu. Makineler, devletten çalınan elektrikle Bitcoin madenciliği için kullanıldılar.

Geçen Temmuz ayında, Malezyalı yetkililer tarafından imha edilen yüzlerce Bitcoin madenciliği techizatını gösteren bir video sosyal medyada viral oldu. Yok edilen ASIC’lere, Sarawak Energy elektrik hatlarından çalınan elektrik gücü veriliyordu. Madencilik operasyonunu yönetenlerin tamamı tutuklandı.

ASIC makineleri son derece karmaşık matematiksel görevleri çözmek için kullanıldığından dolayı, Bitcoin madenciliği büyük miktarda elektrik gücü gerektiriyor. Etik olmayan madenciler elektriği sifonladığında, elektrik hatları üzerinde büyük bir baskı oluşturur ve elektrik kesintilerine neden olur. Söz konusu olayda, kaçak maden işletmesi nedeniyle üç evde yangın çıktı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Meksika’dan Çok Konuşulacak CBDC Hamlesi!

Yasadışı madencilik dünyanın diğer bölgelerinde de yaygın. İran hükümeti geçtiğimiz günlerde madencilik çiftliklerini yasadışı olarak işletenlerin çok daha sert cezalarla karşı karşıya kalacağını duyurdu.

Geçen Mayıs ayında, Birleşik Krallık polisi bir kenevir fabrikası ararken tesadüfen yasadışı bir Bitcoin madencilik çiftliğini ortaya çıkardı.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap