LUNA Yatırımcıları Uzun Bir Süre Nakit Çekemeyecek

Stevedanews


Stabilcoin TerraUSD (UST) bu hafta ABD doları karşısında sabit değerini neredeyse tamamen kaybettikten sonra, Luna’daki (LUNA) birçok yatırımcı token’larını satamaz hale geldi.

Satış yapamayanlar, Luna token’larına sahip olan ve onları stake ettirenlerden oluşuyor. Bu sahipler, token’larının değerinin düşüşünü izliyor ve bu konuda hiçbir şey yapamıyorlar.

Terra Analytics‘e göre, token’ların bağlı olmadığı Lido üzerinden likit stake etme hariç, ağda yaklaşık 152 milyon LUNA stake ediliyor. Bu, LUNA’nın dolaşımdaki arzının %30’unu temsil ediyor.

Kripto paralar stake edildiğinde süresiz olarak kilitlenir ve sahibi ödül olarak token alır. Sahibi onları anında geri almayı seçtiğinde, kısa sürede token’larını geri alabilir; ancak ödül alamaz. Stake süreleri farklı kripto para birimleri arasında değişebilir; ancak Luna’da token’larınızı geri almak için 21 gün beklemeniz gerekiyor.

Normalde bu büyük bir sorun değildir. Kripto fiyatları değişken olsa da, piyasa oyuncuları genellikle bunu kabul eder ve günlük dalgalanmalara alışır. Piyasa düşmeye başlarsa, endişeli sahipleri birkaç hafta içinde tokenlerini geri alabilir ve nakit çekebilir.

Yine de Luna ve UST’nin çöküşü inanılmaz derecede hızlı ve acı verici sonuçlarla gerçekleşti. UST, dolara karşı sabit değerini kaybettiğinden, birçok yatırımcı, stabilcoin’in fiyatının daha da düşmesi durumunda nakit çıkışı yapmaya çalıştı. Bazıları açık piyasada satış yaparken, diğerleri 1 UST’yi 1 $ Luna ile takas etti (stabilcoini iyi, istikrarlı tutmak için tasarlanmış kilit mekanizma).

Yine de bu süreç çok fazla Luna basılmasına neden olur. Son iki günde, stabilcoin sahiplerinin nakit çekmesini sağlamak için 145 milyondan fazla LUNA basıldı. Bu, mevcut olumsuz duygulara dayanarak token’ı satan normal trader’ların yanı sıra piyasaya daha fazla token aktığı için Luna’nın fiyat düşüşünü daha da kötüleştirdi.

Sadece bugün, Luna’nın fiyatı 31 dolardan 1,50 dolara doğru %95 düştü. Token geçen hafta değerinin %97’sini kaybetti. Bu fiyat çöküşü, Luna bahisçilerinin, madeni paralarını alıp para çekmeyi bırakın göz açıp kapayıncaya kadar göz kırpabildiğinden daha hızlı gerçekleşti.

Kripto medya şirketi Oak Invest’in kurucu ortağı Artem Sinyakin, The Block’a “Yine de stake edilen ve kaldırılması günler alacak olan Luna’m sonsuza kadar orada kalacak, sanırım” dedi.

Sinyakin, bu çöküşün insanların kriptoyu terk etmesine ve diğer insanları buna dahil olmaktan caydırmasına neden olabileceğinden hayal kırıklığına uğradığını da sözlerine ekledi. Ayrıca, düzenleyicilerin stabilcoinleri mercek altına aldığını söyledi.

CoinGecko’da takma adlı bir geliştirici olan 0xKowloon, The Block’a “Sadece hissiz hissediyorum. Zaten birkaç hafta önce satmak istedi, ancak kesin olarak geri alınması gereken süre nedeniyle bunu tam olarak yapamadı.” dedi.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap