Luna Vakfı, 1.5 milyar dolarlık Bitcoin ve UST’yi kredi olarak verecek

Luna Vakfı, 1.5 milyar dolarlık Bitcoin ve UST’yi kredi olarak verecek


Son dönemde algoritmik sabit coin’i olan UST’yi korumak için yaptığı Bitcoin alımlarıyla önplâna çıkan Terra blok zincirinin yöneticisi Luna Vakfı’ndan (LFG) önemli bir açıklama yapıldı ve toplamda 1.5 milyar dolarlık Bitcoin ve UST’nin kredi olarak verileceği duyuruldu.

Hatırlanacağı üzere 1’e 1 şekilde ABD dolarına bağlı olan UST coin, dün bu sabitliğinin bir bölümünü kaybetmiş 0.9857 dolara düşmüştü. UST, daha sonra ise toparlanmış ve yeniden 0.99 ABD dolarının üzerine çıkmıştı.

LFG’nin Twitter hesabından bu sabah saatlerinde yapılan açıklamada ise 750 milyon dolarlık Bitcoin ile yine aynı miktarda UST’nin tezgah üstü borsalara kredi olarak verileceği belirtildi:

“Son birkaç günde kripto varlıklarda genel anlamda yaşanan piyasa volatilitesi önemli bir seviyeye ulaştı. Makro ekonomik şartlardan ötürü piyasalar da ciddi şekilde etkilendi. Hafta sonu boyunca LUNA ve Bitcoin gibi UST de önemli hareketler yaşadı. Bu değişiklikler şu anda dengelenmiş olsa da, gelecekteki olası oynaklığa karşı önlem alınmak durumu doğmuştur. LFG’nin aldığı karar doğrultusunda vakıf, UST’nin sabitliğini ve Terra ekosistemini, makro ekonomik şartların belirsizliği altında düzenli olarak korumak için çalışacaktır.

Alınan bu kararın sonucu olarak,

UST’yi korumak için 750 milyon dolarlık Bitcoin, OTC firmalarına,

750 milyon dolarlık UST de, piyasa şartları normalleşince Bitcoin alınması için kredi olarak verilecektir.

İşlem yapanlar sermayeyi iki tarafta da kullancak ve böylece hem UST hem de Bitcoin’in LFG rezerv havuzundaki paritesini koruyacaklardır.”

Luna Vakfı’nın yönetim kurulunda Terraform Labs’in kurucularından Do Kwon, Terraform Labs araştırma yöneticisi Nicholas Platias ve Jump Crypto yönetim kurulu başkanı Kanav Kariya bulunuyor.

UST’nin ABD dolarına olan sabitliğini korumak için LUNA Vakfı uzun vadeli olarak 10 milyar dolarlık Bitcoin toplamayı amaçlıyor.

Yapılan açıklamada ayrıca kripto para transferlerinin de kamuya açık olan LFG cüzdanları paneline de yansıtılacağı belirtildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap