İlginizi Çekebilir

LUNA olayının yankısı sürüyor: Güney Kore devlet kurumlarından açıklama

LUNA olayının yankısı sürüyor: Güney Kore devlet kurumlarından açıklama


Kripto para piyasası, LUNA ve UST’nin çöküşüyle sarsılırken Güney Kore’de devlet yetkilileri de konuya ilişkin açıklamada bulunarak acil durum kontrolü başlatıldığını bildirdiler.

Ülkenin finans piyasasından sorumlu iki düzenleyici kurumu Finansal Hizmetler Komisyonu ve Finansal Denetim Otoritesi, yaşananları yakından izlediklerini fakat müdahale edecek yetkiye sahip olmadıklarını belirttiler.

Finansal Hizmetler Komisyonu’ndan ismi verilmeyen bir yetkili “Sanal varlıklar için bağlayıcı kanun ve düzenleme bulunmuyor. Bu nedenle yurt içi borsalardaki durumu kontrol etmekten başka yapabileceğimiz bir şey yok.” derken Finansal Denetim Otoritesi yetkilisi ise “Luna olayının mevcut finansal risklere intikal edip etmeyeceğini inceliyoruz.” açıklamasını yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Luna Vakfı’nın 80 bin BTC’sinin akıbeti

Yasa süreci hızlandırıldı

LUNA ve UST’deki çöküş sonrası, Güney Kore’de yasa çalışmaları da hızlandı. Yetkililer, büyük ülkelerdeki ‘sanal para’ regülasyonlarının yasalaşmasındaki ilerlemeyi gözlemleyerek ilgili yasaların yürürlüğe girmesini hızlandırmayı planladıklarını ifade ettiler. Kripto para piyasası için gelecek yıl, tüketicinin korunmasını da içeren bir yasa çıkarmayı hedefleyen yetkililer, 2024 itibari ile bu yasanın yürürlüğe girerek uygulanmasını amaçlıyorlar.

Mevcut yasalar çerçevesinde mali otoritelerin Terra platformundan veri talep etme, inceleme veya denetleme yetkisi yok. Ülkede, kripto paralarla ilgili geçen yıldan bu yana yürürlükte olan tek yasa ise borsalar gibi sanal varlık hizmet sağlayıcılarının kara para aklama faaliyetlerini izleyebiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap