Küresel enflasyon kripto para birimini canlandıracak mı?

bitcoin-helal-mi-caiz-mi-800x445
Birçok kripto para birimindeki son çöküşe rağmen Eric Eden, küresel enflasyonist baskıların tesirinin giderek daha fazla adamın kripto para birimleri kullanmaya başlayacağına inanıyor.

COVID esnasında, hükümetlerin para basma makinelerinin sağır edici sesi bütün dünyada duyulabilirdi. Etkisi sadece şimdi hissediliyor. Merkez bankaları, ekonominin çarklarını döndürmek için ülkelerine nakit akıttı. Her etkinin bir tepkisi vardır; Kısmen niceliksel genişlemenin etkisiyle tetiklenen enflasyon, her iki yandan da işçilerin maaş bordrolarını ve tasarruflarını yakıyor.

Yakın tarih, tüketiciler umutsuzca alternatif kıymet depoları aradıkça, enflasyonun genellikle yüksek kripto para birimi alımı ile ilişkili bulunduğunu gösteriyor. Artan enflasyonla beraber, daha birçok bireyin kripto para birimlerini benimsemeye devam edeceğine inanıyorum. Bu, hükümetlerin korkmaması, aksine benimsemesi ihtiyaç duyulan bir gelecek.

Daralan döviz rezervleri, jeopolitik gerilim, artan borç ve zayıf para politikası Türk Lirası’nda yüzde 40’lık bir düşüşe yol açtığında, ülkede kripto para ticareti patladı. Brezilya’nın para birimi olan gerçek, 2011 ile 2018 içinde yüzde 218’lik bir değer düşürme yaşadı. Bu, Gemini tarafından yürütülen araştırmaya nazaran Brezilyalıların yüzde 41’inin gelecek yıl kripto para birimi satın almayı organize ettiği gerçeğinden ayrı tutulamaz. Güney Afrika da benzer bir öykü konu alıyor. Son on yılda rand’ın yüzde 103’lük bir devalüasyonu ile Güney Afrikalıların yüzde 32’si sene boyunca kripto para birimi satın alma arzusunu dile getiriyor.

En kuvvetli örnek Venezuela’dır. 2022’de enflasyon yüzde 2000’lik şaşırtıcı bir ölçüde ve 2019’da yüzde 65.374’e ulaştı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Venezuela dünyanın üçüncü en yüksek kripto benimseme oranına sahip.

Güney Afrika, Venezüella, Brezilya ve Türkiye enflasyonunun kaynakları, çöken ekonomilerden federal rezerv politikasına kadar büyük ölçüde yerel nedenlere haizdir. Ancak bugün kontrollü bir enflasyon görmüyoruz, dünya geneline yayılıyor. Aslında, dünya genelinde bankacılık yada para krizi yaşayan ülkelerin sayısı şaşırtıcı.

İki faktör faktörü oyunda. Arz tarafında, işgücü kıtlığı, aşırı hava olayları ve tedarik zincirlerinin bozulması, dünya çapında gıda fiyatlarını artırdı. COVID-19, dünya çapında üretim durduğu için arzın durmasına niçin oldu. Benzer biçimde, talep benzer biçimde büyük bir dönüş gördük. Kimse tayyare satın almadı ama yine de herkes yeni çim biçme makineleri istedi. Tüketiciliğin dinamikleri aniden değişti ve tedarik zincirleri şokla baş edemedi.

Son olarak, likiditeyi çoğaltmak ve ekonomide para akışını sağlamak amacıyla merkez bankaları, tipik olarak enflasyona katkıda bulunmakla ilişkilendirilen bir uygulama olan niceliksel genişlemeyi uygulamaya başladı. Aslında, Zimbabwe’nin ayda yüzde 79.600.000.000’u aşan hiper enflasyonunu tetikleyen ve sonuçta Zimbabwe dolarını yok eden bu uygulama oldu.


Aynı şekilde, Amerika Birleşik Devletleri son on yılda dolaşımdaki ABD doları miktarını iki katından fazla artırdı. Sadece daha çok para basmak, parayı daha az kıymetli kılan ve enflasyonu artıran şeydir. Aynı zamanda, Amerika Birleşik Devletleri İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana borç limitini 57 kat artırdı ve şu anda 29 trilyon doların üzerinde borcu var – bu, geri ödenmesi zor olacak bir miktar.

Peki insanoğlu neden enflasyon zamanlarında kripto para birimine yöneliyor? Bunun sebebi, bir çok kripto paranın doğası gereği deflasyonist olmasıdır. Örnek olarak Bitcoin alabiliriz; yeni bitcoinler, yalnızca bir muamele bir kullanıcı veya bir “madenci” tarafınca doğrulandığında sisteme bırakılır. Bitcoin yapay olarak sisteme bırakılamaz. Bu, bir merkez bankasının yada federal rezervin politikası sebebiyle Bitcoin’in değerinin değiştirilemeyeceği anlamına gelir. Venezüella yada Zimbabwe’de görüldüğü şeklinde, hiperenflasyon zamanlarında, vatandaşların zor kazanılan nakitlerini politikacılar tarafınca zayıf ekonomik yönetime karşı bağışık bir para birimine dönüştürmek için acele etmeleri anlaşılabilir.

Bu yüzden enflasyonun kripto para biriminin küresel kitlesel olarak benimsenmesini tetikleyeceğine inanıyorum. Bitcoin ve Ethereum şeklinde kriptolar, uçucu oldukları için fena bir üne haizdir. Çoğu zaman, bu oynaklık, daha küçük, hype yakıtlı manşetler tarafından yönlendirilir. Fiyat yükseldikçe, insanlar para kazanıyor ve para birimi yine düşüyor. Bununla beraber, aşağıdaki çizelge, Bitcoin’in neden son 10 yılda en yüksek performans gösteren varlık olduğunu gösteriyor – son 10 yılda yıllık yüzde 200’lük bir sentetik gelişme payı.

2021, kripto para biriminin benimsenmesi için daha küçük tetikleyicilerin adil payını görmüş oldu. El Salvador’un Bitcoin’i ulusal para birimi olarak benimsemesi, birçok perakende tüccara gelecek hakkında bir düşünce verdi. PayPal ve Cash App, kripto para birimlerini çevreleyen ana akım meşruiyet duygusuna ayrıca kripto para birimi için yardımcı ekledi. Son olarak, Meta’nın (eski adıyla Facebook) kripto para birimleri ve blok zinciri kullanacak olan Metaverse duyurusu, kripto para birimlerinin imajını uygulanabilir bir finansal araç olarak güçlendirdi.

Etkileyici manşetler olsa da, bu benimseme olaylarının muayyen bir raf ömrü vardır; alış ve satış telaşı kendini yakıp kül ettikçe ilk heyecan sona erer.

Yine de enflasyonun istikrarlı, küresel yükselişi bugün ancak sıcak bir haber ve yarın zamanı bir dipnot değil. Sadece manşetlerle değil, daha az güçlü bir maaş bordrosunun günlük tutamını hisseden milyarlarca dünya vatandaşının günlük ekonomik deneyimi tarafından yönlendiriliyor.

Yapay medya yutturmaca ekonomik bir güdü kadar kuvvetli değildir. Dünyanın dört bir tarafındaki milyonlarca insan, geleneksel sistemin yarattığı istikrarsızlığı hissetmeye başladığında, alternatif para birimleri daha çekici bir seçenek gibi görünmeye başlar.

Kripto para birimlerinin kitlesel olarak benimsenmesi yalnızca enflasyonun bir sonucu olarak artacaktır ve hükümetler hazırlıklı olmalıdır. Kripto para birimini çevreleyen vergi yasaları, cezalandırıcı olmaktan ziyade adil, anlaşılır ve saydam olmalıdır. Milletvekilleri, küresel enflasyon çağında bu para birimleri gerçek, enflasyona dayanıklı bir değer kaynağı sağlamaya başladığından, borsalara karşı değil, borsalarla çalışmalıdır.

Kriptofobiklerin ne söylediğine bakılmaksızın, kripto para alımı 2022’de artmaya devam etti. Enflasyon dünyadaki her tüketiciyi etkilediğinden, Bitcoin alımının ve daha geniş kripto para piyasasının devam etmesini bekleyebileceğimizden eminim. Hükümetler kaçınılmaz olandan korkmamalı. Onu kucaklamalarının zamanı geldi. Kripto para birimlerine adil ve makul bir yaklaşım bulmayan ülkelerin küresel ekonomide daha azca rekabetçi olmaları muhtemeldir.
Kaynak:

Sorumluluk Reddi: Burada ifade edilen görüş yatırım tavsiyesi değildir – sadece bilgilendirme amaçlıdır. https://www.coinsondakika.com/ ‘in görüşünü yansıtmak zorunda değildir. Her yatırım ve tüm ticaret risk içerir, bu nedenle karar vermeden önce daima kendi araştırmanızı yapmalısınız.Gönderi Görünümleri:
24Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap